Doświadczenia lekarzy na wojnie wykorzystywane w medycynie
W Wojskowym Instytucie Medycznym w Warszawie znajduje się najnowocześniejszy sprzęt służący do szkolenia ratowników pola walki. Chociaż pracownia działa od kilku miesięcy, to już przeszkoliło się w niej kilkaset osób. O szkoleniu ratowników pola walki mówił w audycji Café Armia podpułkownik Krzysztof Karwan z Centrum Kształcenia Podyplomowego Wojskowego Instytutu Medycznego.
2017-09-02, 11:21
Posłuchaj
Dotychczas w Wojskowym Instytucie Medycznym przeszkolili się zarówno lekarze szpitala, jaki wielu ratowników medycznych z jednostek wojskowych. Jak podkreślał Krzysztof Karwan, projekt pozwala doskonalić procedury medyczne, które są realizowane na co dzień.
– Chodzi o pacjentów z obrażeniami ciała oraz pacjentów w stanie krytycznym. Pracownia pozwala na szkolenia w warunkach zbliżonych do rzeczywistych, ale bezpiecznych. Korzystamy ze sprzętu, aparatury medycznej i symulatorów pacjenta, które są doskonałymi narzędziami do prowadzenia symulacji medycznej. Chcemy eksponować personel medyczny na sytuacje, z którymi może mieć do czynienia, podczas wykonywania swoich obowiązków – mówił gość Polskiego Radia 24.
Jak wskazywał podpułkownik, w medycynie cywilnej można wykorzystać doświadczenie zdobyte na polu działań wojennych. – To wojna kreuje pewien rozwój medycyny, w szczególności specjalności zabiegowych. Udział w misjach w Afganistanie dał doświadczenia, które zostały przeniesione na grunt cywilny. Przykładem takiego przeniesienia jest stosowanie opasek uciskowych w przypadku amputacji mechanicznych lub wykorzystywanie preparatów krwi. Wypadki komunikacyjne czy upadki z wysokości to sytuacje, w których doświadczenia z pola walki mogą zostać wykorzystane przez lekarzy i ratowników – powiedział Karwan.
Więcej w całej audycji.
REKLAMA
Gospodarzem programu była Agnieszka Drążkiewicz.
Polskie Radio 24
_____________________
Data emisji: 02.09.2017
REKLAMA
Godzina emisji: 10:31
Polecane
REKLAMA