Jakie wnioski płyną pandemii COVID-19? Prof. Gielerak wskazuje najważniejsze wątki

- Powoli wychodzimy w tej epidemii, wariant omikron to zapoczątkował - mówił w Polskim Radiu szef Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie gen. prof. Grzegorz Gielerak. Pytany o podstawowe wnioski, jakie należy wyciągnąć z tej sytuacji, wskazał m.in. na rolę GIS, personelu pomocniczego służby zdrowia i zmiany w prawie. 

2022-02-05, 09:51

Jakie wnioski płyną pandemii COVID-19? Prof. Gielerak wskazuje najważniejsze wątki
W ocenie prof. Grzegorza Geieleraka, "powoli wychodzimy z pandemii", dlatego teraz jest czas na wyciągnięcie wniosków i rekomendacji na przyszłość. Foto: Reuters/ FORUM

Krzywa infekcji SARS-CoV-2 dla całego świata osiągnęła swój szczyt 24 stycznia i od tego czasu stopniowo spada - pokazują dane portalu Our World in Data. Na świecie rośnie liczba zgonów zakażonych osób. W Europie fala zakażeń przesuwa się na wschód. Z danych WHO wynika, że przyrost zakażeń jest obecnie najwyższy na Bliskim i Dalekim Wschodzi oraz w Rosji. - Powoli wychodzimy w tej epidemii, wariant omikron to zapoczątkował - mówił w Polskim Radiu 24 szef Wojskowego Instytutu Medycznego gen. dyw. prof. dr hab. n. med. Grzegorz Gielerak. 

Jak przekonywał gość "Cafe Armia", teraz jest dobry moment, by "przedstawić zalecenia, rekomendacje, do tego, w jaki sposób zbudować państwo i społeczeństwo bardziej odporne na przyszłe kryzysy". - To jest zadanie, które musimy rozpocząć dziś. My, ja osobiście i wojskowa służba zdrowia, takie inicjatywy podejmowaliśmy w przeszłości. M.in. z WIM pochodzi koncepcja reorganizacji systemu diagnostyki molekularnej w wojskowej służbie zdrowia. - wskazał.

"Punkt wyjściowy do dalszej dyskusji"


- Także z WIM pochodzi, przygotowana wspólnie z Instytutem Jagiellońskim, koncepcja reorganizacji państwa, budowy państwa odpornego na obecność kryzysów. To dokument podsumowujący pierwszy rok pandemii. Przedstawiamy tam 100 rekomendacji, jakie powinny zostać wykonane, abyśmy w przyszłości mogli czuć się bezpiecznie w przypadku tego typu zagrożenia - zaznaczył rozmówca Polskiego Radia 24. 

Przyznał, że dokument jest obszerny, ale też że rekomendacje odnoszą się nie tylko do kwestii dotyczących wprost systemu ochrony zdrowia, ale także finansowania państwa, polityki lekowej, czy wykorzystania zasobów państwa. - Ten dokument w tej formie na pewno może służyć jako punkt wyjściowy do dalszej dyskusji o tym, jak przygotować się na kolejne kryzysy - wskazał prof. Grzegorz Gielerak. 

REKLAMA


Łącznie od 4 marca 2020 r., gdy wykryto w Polsce pierwsze zakażenie SARS-CoV-2, potwierdzono 5 083 332 przypadki. Zmarło 106 306 osób z COVID-19 (PAP) Łącznie od 4 marca 2020 r., gdy wykryto w Polsce pierwsze zakażenie SARS-CoV-2, potwierdzono 5 083 332 przypadki. Zmarło 106 306 osób z COVID-19 (PAP)

Najważniejsze ruchy na przyszłość

Pytany o najpilniejsze potrzeby i najważniejsze wnioski na przyszłość, szef WIM wskazał po pierwsze: wprowadzenie nowej polityki informacyjnej, czyli zbieranie informacji o zagrożeniach epidemicznych w czasie rzeczywistym. - To jest olbrzymie zadanie, jakie ma do wykonania Państwowa Inspekcja Sanitarna, którą trzeba doposażyć i zbudować silny zasób kadrowy - mówił.

Druga kwestia to, zdaniem prof. Grzegorza Gieleraka, stworzenie zasobu kadrowego wspierającego system ochrony zdrowia. Przywołał przykład szczepień prowadzonych w aptekach. Trzeci punkt to reformy i inwestycje, które przygotują państwo na kolejne epidemie. Wskazał na prawo budowlane i na wagę projektowania budynków odpowiednio wentylowanych. Dalej wymienił politykę lekową i produkcję szczepionek w Polsce.

Posłuchaj

- Ten dokument w tej formie na pewno może służyć jako punkt wyjściowy do dalszej dyskusji o tym, jak przygotować się na kolejne kryzysy - wskazał prof. Grzegorz Gielerak, mówiąc o raporcie WIM i Instytutu Jagiellońskiego ("Cafe Armia"/ PR24) 21:55
+
Dodaj do playlisty

W rozmowie więcej o działalności WIM oraz o wnioskach wyciągniętych z pandemii COVID-19. Zachęcamy do wysłuchania nagrania. 

Czytaj także: 

***

Audycja: "Cafe Armia"

REKLAMA

Prowadzący: Agnieszka Drążkiewicz

Gość: prof. Grzegorz Gielerak (szef Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie)

Data emisji: 5.02.2022

Godzina emisji: 8.35

REKLAMA

mbl

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej