Gen. Pacek: rola prezydenta to nie kwestia tego, czy kupimy takie czołgi, czy inne

- Rola prezydenta jest zdecydowanie strategiczna (…). Nie mylmy działań rządu, działań premiera z działaniami prezydenta - mówił w Polskim Radiu 24  generał w stanie spoczynku Bogusław Pacek, który z Tomaszem Badowskim analizował wątki związane z obronnością, które były jednym z tematów debaty w Końskich.

2025-04-12, 15:32

Gen. Pacek: rola prezydenta to nie kwestia tego, czy kupimy takie czołgi, czy inne
W 2026 roku Polska wyda na obronność co najmniej 5 proc. PKB. Foto: @Zelazna_Dywizja / x.com

Bezpieczeństwo i obronność były jednymi z głównych tematów obu debat prezydenckich w Końskich. O wnioskach z wczorajszych wystąpień polityków rozmawiali w Polskim Radiu 24 eksperci do spraw wojskowości - analityk Tomasz Badowski i dyrektor Muzeum Wojska Polskiego generał w stanie spoczynku Bogusław Pacek.

W obliczu wojny na Ukrainie rozpoczęła się dyskusja nad rozwojem obrony cywilnej, budową schronów, czy możliwym powrotem obowiązkowej, zasadniczej służby wojskowej. Zdaniem Tomasza Badowskiego najbardziej potrzeba nie poboru, a szkolenia ludności na wypadek niebezpieczeństwa. Podkreślał, że obrona kraju to nie tylko walczący żołnierze.

Posłuchaj

Gen. Bogusław Pacek i Tomasz Badowski o bezpieczeństwie Polski w kontekście debaty prezydenckiej (Cafe armia) 24:24
+
Dodaj do playlisty

"Nie każdy musi iść w kamasze, są inne zadania"

Jak stwierdził Badowski, powrót do obowiązkowej służby wojskowej, pomimo zagrożeń, jakie pojawiły się w ostatnim czasie, nie jest oczywisty. - Nie każdy musi zaraz iść w przysłowiowe kamasze i trafić na pierwszą linię frontu. Doświadczenia wojny na Ukrainie pokazują, że jest cały obszar, który również trzeba zabezpieczyć, do czego trzeba ludzi, to cała strefa odporności państwa - powiedział, podkreślając wagę szkoleń obywateli w zakresie zarządzania kryzysowego.

 - Pierwszy element to oczywiście siła zbrojna, czyli wojsko, żebyśmy mieli siły zbrojne z dobrym sprzętem z właściwymi zdolnościami. Drugi element to cały system obronności państwa, obrona cywilna. Trzeci element całego systemu bezpieczeństwa państwa to bezpieczeństwo gospodarcze, bez sprawnego przemysłu nie będziemy w stanie prowadzić żadnej operacji obronnej. Czwartym elementem, który musimy również brać pod uwagę w rozmowach o naszym bezpieczeństwie jest kwestia bezpieczeństwa energetycznego - podkreślał Badowski.

REKLAMA

"Wszyscy kandydaci mówili jednym głosem"

Generał Bogusław Pacek zaznaczył, że w debacie nie było poważnego sporu co do uwagi, jaką należy poświęcić sprawom bezpieczeństwa. - To zdecydowanie jest dobre, to ogromny postęp, Wszyscy mówili jednym głosem, że musimy oprzeć swoje bezpieczeństwo nie tylko na podstawie własnego potencjału, ale także, że solidną podstawą jest NATO i dobra współpraca ze Stanami Zjednoczonymi, to bardzo cieszy - ocenił.

Przypomniał także, że wbrew atmosferze kampanii i debaty prezydenckiej, to premier i rząd - nie prezydent - mają decydujący głos w sprawach obronności. - Wczoraj nasi kandydaci na prezydenta pokazali, że startują na stanowisko premiera. Większości podnoszonych kwestii może być zmieniana z udziałem prezydenta, a nie przez prezydenta - zauważył.

Dodał, że w debacie zabrakło odważnego spojrzenia na rolę prezydenta. - Wszyscy się chwycili kurczowo NATO, część Unii Europejskiej, oczywiście własnych zdolności obronnych (…), natomiast jest parę wyzwań i zabrakło pytań w tym zakresie i refleksji, co jeśli będzie kryzys w NATO, w którą stronę pójdzie prezydent, który ma szerokie prerogatywy także w polityce zagranicznej państwa? A może inne sojusze, jakieś działania koalicyjne? Rola prezydenta jest zdecydowanie strategiczna, to nie jest kwestia tego, jakie będziemy mieli wyposażenie, czy kupimy takie czołgi, czy inne. W tym zakresie prezydent za dużo nie zdziała (…). Nie mylmy działań rządu, działań premiera z działaniami prezydenta - apelował gen. Pacek.

Czytaj także:

***

Audycja: Cafe Armia
Prowadząca: Agnieszka Drążkiewicz
Goście: Gen. Bogusław Pacek i Tomasz Badowski
Data emisji: 12.04.2025
Godzina emisji: 8.30

Źródło: Polskie Radio 24 / ka

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej