more_horiz

Zostań żołnierzem RP. Skurkiewicz: to wielki zaszczyt i możliwość zdobycia dobrze płatnego zawodu

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2022 09:37
- Kluczowe jest, aby Wojsko Polskie było liczebniejsze i silne swoim potencjałem osobowym. Zasadnicza służba wojskowa jest zawieszona, nie ma planów, by ją odwieszać, ale każdy, kto chce, może rozpocząć dobrowolną służbę wojskową i przejść podstawowe przeszkolenie. Przed takimi osobami otwieramy też możliwość dalszej służby zawodowej - mówił w Polskim Radiu 24 wiceszef MON Wojciech Skurkiewicz. 
Wojciech Skurkiewicz
Wojciech SkurkiewiczFoto: Polskie Radio 24/Robert Bartosewicz

W sobotę 21 maja rozpoczyna się nabór do nowego rodzaju służby: dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej. Z tej okazji w 32 miejscowościach w całej Polsce odbędą się pikniki wojskowe. - Będziemy prezentować siły zbrojne RP i walory płynące z tego, że służba w wojsku to wielki zaszczyt, przygoda i możliwość zdobycie dobrze płatnego zawodu. Również Wojskowe Centra Rekrutacji otwierają swoje podwoje. Chodzi o dobrowolną służbę wojskową, którą wprowadza ustawa o obronie ojczyzny - powiedział wiceszef MON Wojciech Skurkiewicz. 

Służba dobrowolna składa się z dwóch elementów: 28-dniowego przeszkolenia i 11-miesięcznej służby. Wynagrodzenie w tym okresie kształtuje się na poziomie szeregowego Wojska Polskiego - 4600 złotych. - Dochodzenie do 300 tysięcznej armii zajmie trochę czasu. Kluczowe jest, aby Wojsko Polskie było liczebniejsze i silne swoim potencjałem osobowym. Zasadnicza służba wojskowa jest zawieszona, nie ma planów, by ją odwieszać, ale każdy, kto chce, może rozpocząć dobrowolną służbę wojskową i przejść podstawowe przeszkolenie. Przed takimi osobami otwieramy też możliwość dalszej służby zawodowej - tłumaczył Skurkiewicz. 

Wojsko Polskie poszukuje też cywili. - Osób o szczególnie ważnych specjalnościach z punktu widzenia obronności. Zachęcamy wszystkich, szczególnie nurków, skoczków spadochronowych, operatorów wózków widłowych, kierowców ciężarówek i autokarów. Potrzebujemy również kucharzy, osób z uprawnieniami medycznymi i prawniczymi. Wachlarz specjalizacji jest olbrzymi, przyjmujemy wszystkich, którzy chcą służyć RP - podkreślił wiceszef MON.  

Posłuchaj
22:28 PR24 2022_05_21-08-35-30.mp3 Wojciech Skurkiewicz gościem Agnieszki Drążkiewicz (Cafe Armia)

 

Podczas pikników, które odbędą się pod hasłem "Wstąp do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej", będzie można obejrzeć sprzęt wojskowy, porozmawiać z żołnierzami, zjeść pyszną wojskową grochówkę i - co najważniejsze - zaciągnąć się do wojska. Będzie to możliwe w 32 miejscach w całej Polsce. W sobotę będą też czynne 72 punkty rekrutacyjne WCR.

Czytaj także:

CWCR informuje na swoich stronach, że potencjalni kandydaci mogą zabrać ze sobą na wydarzenie kopię dokumentów takich jak: dokument tożsamości, dokument potwierdzający posiadane wykształcenie, certyfikaty językowe, świadectwa ukończenia szkół, kursów lub uzyskania specjalizacji zawodowych. Dokumenty będzie można również dostarczyć do właściwego Wojskowego Centrum Rekrutacji w późniejszym terminie, a podczas pikniku wypełnić tylko stosowny wniosek.

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: "Cafe Armia"

Prowadzi: Agnieszka Drążkiewicz

Gość: Wojciech Skurkiewicz (wiceszef MON)

Data emisji: 21.05.2022

Godzina emisji: 8.36

PR24


Zobacz także

Zobacz także