Życie z ADHD
Niezdolność skupienia się, nadmierna ruchliwość i impulsywność. To trzy grupy objawów zespołu nadpobudliwości z deficytem uwagi, czyli ADHD. Gość Rozmów o Zdrowiu – prof. Tomasz Wolańczyk, psychiatra – mówił w Polskim Radiu 24 o problemach związanych z tym zaburzeniem.
2015-10-14, 20:29
Posłuchaj
Jak podkreślał w Polskim Radiu 24 prof. Tomasz Wolańczyk, szczególnie groźny dla osób borykających się z ADHD może być trzeci z symptomów, czyli impulsywność. – To nie tylko to, że najpierw coś się powie, a dopiero potem pomyśli. Zespół powoduje także takie sytuacje, jak wbiegnięcie na ulicę, bez upewnienia się, że nie nadjeżdża pojazd – wskazywał ekspert.
Z tego względu osoby zmagające się z ADHD są bardziej narażone na wypadki. – Nadruchliwość i impulsywność często odpowiadają za różne urazy. Dzieci z ADHD mają szesnastokrotnie większe szanse trafienia na OIOM niż ich rówieśnicy – mówił w Polskim Radiu 24 prof. Tomasz Wolańczyk.
Psychiatra zauważył w Polskim Radiu 24, że wraz wiekiem dolegliwości są na ogół mniej dokuczliwe, ale nie ustępują całkowicie. – Dorosły z ADHD skupia się lepiej niż w okresie dorastania. Nadal jednak jest mniej zorganizowany, ma kłopoty z koncentracją i jest impulsywny – zaznaczył ekspert.
REKLAMA
Gościem II części Rozmów o Zdrowiu był dr Mariusz Kaczmarek z Politechniki Gdańskiej, twórca nowoczesnych rozwiązań biomedycznych i telemedycznych, służących pacjentom i lekarzom.
Polskie Radio 24/mp
REKLAMA