Bezdech nocny

Według szacunków w Polsce ok. 1,5 mln ludzi cierpi na bezdech nocny - ok. 24 proc. mężczyzn i 9 proc. kobiet. O przyczynach, objawach i leczeniu tej choroby mówił w programie Rozmowa o Zdrowiu pulmonolog dr Piotr Bielicki (WUM).

2016-12-28, 21:18

Bezdech nocny
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: flickr/Tobyotter

Posłuchaj

28.12.16 Dr Piotr Bielecki o bezdechu nocnym
+
Dodaj do playlisty

Jak podkreślił dr Piotr Bielicki, bezdech nocny powstaje w wyniku rozluźnienia mięśni górnych dróg oddechowych - np. podniebienia miękkiego czy nasady języka - w czasie snu.

- Jeśli to napięcie jest bardzo małe to w czasie snu dochodzi do zapadania się tych części, które mogą wręcz zatykać drogi oddechowe. W wyniku tego pojawiają się bezdechy, czyli okresy, kiedy właściwie zupełnie nie następuje przepływ powietrza przez drogi oddechowe – wyjaśnił gość.

Dr Bielicki zaznaczył, że to, co najczęściej odczuwa pacjent cierpiący na bezdech senny to senność w czasie dnia. - Czasami senność ta jest tak nasilona, że pacjent nie jest w stanie nad nią zapanować i zasypia niemal w każdej sytuacji, np. w czasie spożywania posiłku, rozmowy z kimś, nie wspominając o prowadzeniu samochodu - podkreślił.

Dodał, że głośne i nieregularne chrapanie powinno dać impuls do tego, by zacząć się zastanawiać czy nie ma się dodatkowo bezdechu. – Pamiętajmy jednak, że nie wszystkie osoby chrapiące mają bezdechy – podsumował.

REKLAMA

W programie mowa była także o czerniaku i raku skóry. Mówił o nich onkolog dr Marcin Zdzieniecki z Centrum Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie.

Więcej w całej rozmowie.

Gospodarzem audycji był Henryk Szrubarz.

Polskie Radio 24/pr

REKLAMA

Rozmowy o zdrowiu w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

_________________

Data emisji: 28.12.16

Godzina emisji: 19:15

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej