Problemy polskiej edukacji

Nowe zasady przeprowadzania matury, obowiązek szkolny dla sześciolatków i protesty nauczycieli. Kończący się w piątek rok szkolny obfitował w zmiany i różnego rodzaju wydarzenia. Czy były one korzystne dla polskiego szkolnictwa? Na to pytanie odpowiadali w Polskim Radiu 24 goście Debaty Poranka.

2015-06-25, 20:59

Problemy polskiej edukacji
Rok szkolny 2014/15 za nami, nadszedł czas na upragnione wakacje/fot.flickr/Kancelaria Senatu

Posłuchaj

26.06.15 Prof. Krzysztof Biedrzycki: „Na początku gimnazja wyrównywały szanse. Jednak po kilku latach rodzice spostrzegli, że niektóre szkoły kształcą lepiej niż inne”.
+
Dodaj do playlisty

Rodzimy system edukacji od lat wzbudza kontrowersje wśród ekspertów, nauczycieli oraz rodziców uczniów. Jednym z tematów, który nieustannie powraca, jest kwestia funkcjonowania gimnazjów. Jak przekonywał w Polskim Radiu 24 prof. Krzysztof Biedrzycki z Instytutu Badań Edukacyjnych, tego typu placówki obecnie nie spełniają swojej funkcji.

– Na początku gimnazja wyrównywały szanse. Jednak po kilku latach rodzice spostrzegli, że niektóre szkoły kształcą lepiej niż inne. To zapoczątkowało rozwarstwianie. Teraz mamy różnego rodzaju rankingi i gigantyczne różnice między poziomami kształcenia w poszczególnych placówkach, zwłaszcza w dużych ośrodkach miejskich – mówił ekspert, członek komitetu PISA (Programu Międzynarodowej Oceny Umiejętności Uczniów).

Anna Wdowińska z magazynu „Perspektywy”, zauważyła w Debacie Poranka, że zasada „im większe miasto, tym lepsze szkoły” nie jest regułą. – Od dwóch lata w rankingu szkół ponadgimnazjalnych „Perspektyw”, w klasyfikacji techników, wygrywa placówka z Nowego Sącza. Młodzi ludzie, którzy kończą tę szkołę, zasilają w dużym stopniu lokalny rynek pracy – wyjaśniał gość Polskiego Radia 24.

Tymczasem Kamil Szwarbuła, specjalizujący się w dziedzinie edukacji dziennikarz Polskiego Radia, podkreślał w Debacie Poranka, że o poziomie szkół w największym stopniu decydują nie zdolni uczniowie, a dobrzy nauczyciele. – Zdarzają się nauczyciele, którzy nie powinni wykonywać tego zawodu. Trzeba o tym pamiętać, bo to właśnie oni decydują o jakości kształcenia – tłumaczył w Polskim Radiu 24 dziennikarz.

REKLAMA

Eksperci w Debacie Poranka przewidywali również, jakie będą wyniki tegorocznych matur, a także mówili o problemach trapiących rodzimą oświatę.  

Gospodarzem programu był Robert Walenciak.

Polskie Radio 24/mp

REKLAMA


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej