Priorytety polityki zagranicznej i obronnej prezydenta
Goście Debaty Poranka w Polskim Radiu 24 rozmawiali o polityce zagranicznej Andrzeja Dudy. Jedną z istotniejszych kwestii będzie także obronność i ułożenie relacji z Rosją. – Prezydent stałby się bohaterem narodowym, gdyby po jego zabiegach Rosja cofnęła embargo – stwierdził dr Wojciech Szewko, ekspert ds. stosunków międzynarodowych.
2015-08-13, 10:52
Posłuchaj
W Sejmie po zaprzysiężeniu Andrzej Duda powiedział, że polska polityka zagraniczna potrzebuje korekty m.in. zwiększenia aktywności, mówienia o celach i aspiracjach Polski na arenie międzynarodowej. Prezydent domaga się, by na szczycie NATO w roku 2016 zapadła decyzja o stacjonowaniu większej liczby żołnierzy w Polsce i innych krajach Europy Środkowo-Wschodniej.
Piotr Semka z tygodnika Do Rzeczy przyznał w Polskim Radiu 24, że Andrzej Duda w swoich zamierzeniach odnośnie kształtu polityki obronnej i zagranicznej odwołuje się do tradycji Lecha Kaczyńskiego. Publicysta dodał, że wbrew pozorom prezydent może zyskać sympatię Rosji.
– Rosjanie w polityce zagranicznej potrafią wykazywać się irracjonalnymi sympatiami. Nie zdziwiłbym się, gdyby zechcieli wyciągnąć rękę do prezydenta Dudy – mówił gość Polskiego Radia 24.
Natomiast dr Wojciech Szewko, ekspert ds. stosunków międzynarodowych wymienił mierniki, po których jego zdaniem można będzie oceniać sukces lub porażkę polityki zagranicznej Andrzeja Dudy.
REKLAMA
– W polityce wschodniej miernikiem sukcesu byłoby np. zniesienie przez Rosję embarga na polską żywność. Andrzej Duda stałby się wówczas bohaterem narodowym. W sprawach polityki polsko-niemieckiej sukcesem byłby powrót do traktowania nas na partnerskich warunkach – powiedział specjalista.
Więcej o możliwych kierunkach prowadzenia polityki zagranicznej przez Andrzeja Dudę w całej rozmowie.
Gospodarzem audycji był Robert Walenciak.
Polskie Radio 24/gm
REKLAMA
Polecane
REKLAMA