Debata poranka: Twarze terroryzmu

Czy Staremu Kontynentowi grożą kolejne ataki fanatyków, bojowników, solo-terrorystów, ludzi psychicznie niezrównoważonych lub zaburzonych osobowości? O tym w Debacie Poranka rozmawiali: psycholog dr Elżbieta Sideris, dr Krzysztof Liedel z Centrum Badań nad Terroryzmem Collegium Civitas oraz Dariusz Loranty, były negocjator policyjny.

2016-07-25, 23:30

Debata poranka: Twarze terroryzmu
Pirotechnik podczas sprawdzania bagażu pozostawionego w terminalu na lotnisku w Gdańsku. Foto: WOJCIECH STROZYK/REPORTER

Posłuchaj

26.07.16 Debata Poranka: Twarze terroryzmu. Goście: dr Elżbieta Sideris, dr Krzysztof Liedel i Dariusz Loranty.
+
Dodaj do playlisty

Jak mówił Dariusz Loranty, Europa to podatny grunt do szerzenia ideologii walki przez różnorodne organizacje terrorystyczne. Młodzi ludzie, którzy są zagubieni i sfrustrowani, są rekrutowani przez radykałów.


Goście Debaty Poranka: dr Krzysztof Liedel, dr Elżbieta Sideris i Dariusz Loranty, foto: PR24/TB Goście Debaty Poranka: dr Krzysztof Liedel, dr Elżbieta Sideris i Dariusz Loranty, foto: PR24/TB

 – Elementem niezbędnym w strategicznym mechanizmie organizacji terrorystycznych jest proces rekrutacji i radykalizacji. Odbywa się on z wykorzystaniem podwójnego mechanizmu – mediów i Internetu oraz bezpośredniego kontaktu.  W ten sposób pozyskuje się osoby, które są w stanie stosować przemoc dla celów ideologicznych – powiedział gość Polskiego Radia 24.

Zdaniem dra Krzysztofa Liedla, nie powinno utożsamiać się terroryzmu z religią. Terroryzm opiera się zasadniczo na procesie radykalizacji, manipulacji i indoktrynacji – mówił gość Debaty Poranka. Jego zdaniem w grupie ryzyka są: osoby zaburzone psychiczne i grupy przestępcze. 

– Nie ma jednego terroryzmu. Gdy mówimy terroryzm, nie mamy na myśli islamu czy Koranu. Religia jest jedynie jednym z narzędzi do indoktrynacji i manipulacji – podkreślał ekspert.

REKLAMA

Dr Elżbieta Sideris zauważyła, że warto zwrócić uwagę na to, jak były wychowywane osoby, które dokonują zamachów terrorystycznych. Często są to osobowości zaburzone.

– Gdybyśmy przejrzeli, w jaki sposób były one wychowywane – w jakiej kulturze, mentalności, jak zachowywali się rodzice w stosunku do nich, to bez wglądu na wyzwanie, można zauważyć, że były one na przykład zawstydzane w dzieciństwie. Dodatkowo rodzice przerzucali na nie winę za swoje niepowodzenia albo cały czas je kontrolowali – utrzymywał psycholog.

Więcej w całym programie.  

Gospodarzem audycji był Robert Walenciak.

REKLAMA

Polskie Radio 24/dds

___________________

Data emisji: 26.07.2016

Godzina emisji: 09.15

REKLAMA


 

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej