Relacje polsko-żydowskie. "Polska nie jest krajem antysemickim"
Spotkaniem z prezydentem Reuvenem Rivlinem Andrzej Duda rozpoczął wizytę w Izraelu. Prezydenci rozmawiali m.in. o wspólnej historii i obecnej współpracy. W Debacie Poranka Polskiego Radia 24 o stosunkach polsko-żydowskich mówili dr Mateusz Szpytma, historyk z Instytutu Pamięci Narodowej, dr Artur Markowski z Muzeum POLIN i Piotr Kadlčik z Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie.
2017-01-17, 10:04
Posłuchaj
Pomimo dość intensywnej współpracy gospodarczej, wciąż na relacjach polsko-izraelskich cieniem kładzie się przeszłość. Zatargi historyczne, dotyczące m.in. kwestii holocaustu, nadal co jakiś czas powracają do debaty publicznej.
– Nie ma czegoś takiego jak polski antysemityzm, a Polska nie jest krajem antysemickim – podkreślał w Polskim Radiu 24 Piotr Kadlčik. – Można natomiast powiedzieć, że w Polsce są antysemici. Nie przepracowaliśmy pewnych spraw, przykładem mogą być książki Jana Tomasza Grossa. Nie doprowadziły one do dyskusji, a histerycznych reakcji. To było niedobre – mówił gość Debaty Poranka.
Z kolei dr Mateusz Szpytma wskazywał, że historycy polscy i żydowscy nie współpracują ze sobą w kontekście badań nad wspólnymi losami obu narodów. – Prowadzi się wiele badań, wywołują one liczne kontrowersje. Brakuje jednak współpracy obu środowisk – wskazywał ekspert.
Natomiast dr Artur Markowski podkreślał, że wynikiem długiego procesu badań przeszłości polsko-żydowskiej jest istnienie Muzeum POLIN. - Najlepszym sposobem rozwiązywania problemów jest przekazywanie wiedzy i wspólne spotkanie. Muzeum realizuje taką misję - powiedział historyk.
REKLAMA
Więcej w całej rozmowie.
Gospodarzem Debaty Poranka był Tomasz Wróblewski.
Polskie Radio 24/mp/tj
_____________________
REKLAMA
Data emisji: 17.01.17
Godzina emisji: 9.18
Polecane
REKLAMA