Ogólnopolski strajk nauczycieli
„Dyrektorzy przedszkoli, szkół i innych placówek mają prawny obowiązek zapewnić uczniom opiekę” - przypomniało Ministerstwo Edukacji Narodowej w związku z piątkowym ogólnopolskim strajkiem w oświacie. Decyzję o przeprowadzeniu strajku nauczycieli i innych pracowników oświaty podjął Zarząd Główny Związku Nauczycielstwa Polskiego. O postulatach ZNP i założeniach reformy oświaty rozmawiali w Debacie Poranka Krzysztof Baszczyński (Związek Nauczycielstwa Polskiego), Andrzej Sosnowski (mazowiecki wicekurator oświaty) i Wojciech Jaranowski (NSZZ Solidarność).
2017-03-31, 10:31
Posłuchaj
ZNP domaga się deklaracji, że do 2022 roku w szkole nie będzie zwolnień nauczycieli ani pozostałych pracowników i że do tego czasu żadnemu z nich warunki pracy - także finansowe - nie zmienią się na niekorzyść. Związek chce również podniesienia zasadniczego wynagrodzenia nauczycieli o 10 procent.
![Krzysztof Baszczyński (L) i Andrzej Sosnowski (P)](http://static.prsa.pl/images/007361eb-c40b-43d8-9038-e80d33cc3cbf.jpg)
Jak podkreślił Krzysztof Baszczyński, postulaty ZNP dotyczą m.in. zachowania miejsc pracy do roku 2022, „ponieważ będzie to okres przejściowy, w którym będą działy się różne ruchy kadrowe”. – Według naszych szacunków może nastąpić redukcja ok. 30 tys. pracowników, a nawet jeżeli nie nastąpi ona w takim zakresie - na pewno będą znaczne ograniczenia zatrudnienia – wyjaśnił gość. - Wolelibyśmy, by minister Zalewska się nie myliła i by do zwolnień nie doszło, ale dane są niestety bardzo bolesne – zaznaczył.
Andrzej Sosnowski wyjaśnił z kolei, że początkowo wokół reformy panował chaos informacyjny, lecz kuratoria oświaty w całej Polsce przeprowadziły szereg spotkań informacyjnych z nauczycielami, rodzicami i samorządowcami. – Spotkania te pozwoliły wyłuszczyć najważniejsze założenia reformy i śmiem stwierdzić że zaspokoiły one głód informacyjny wszystkich podmiotów zainteresowanych dobrem polskiej edukacji – zaznaczył. Sosnowski dodał również, że społeczeństwo domagało się zmian systemu edukacji.
W opinii Wojciecha Jaranowskiego, „większość rodziców i nauczycieli dostrzega pozytywne efekty wprowadzanej reformy”. – Także przedsiębiorcy są zadowoleni z przywrócenia szkoły branżowej II stopnia i udrożnienia tego systemu – zauważył.
REKLAMA
Więcej w całej rozmowie.
Gospodarzem audycji był Łukasz Sobolewski.
Polskie Radio 24/pr
Debaty Poranka w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje
REKLAMA
_________________
Data emisji: 31.03.17
Godzina emisji: 9:17
Polecane
REKLAMA