Publicyści o zmianach w Kodeksie wyborczym. "Były niezbędne"
Sejm uchwalił nowelizację Kodeksu wyborczego autorstwa PiS, wraz z poprawkami tego klubu. Nowe rozwiązania wprowadzają dwukadencyjność wójtów, burmistrzów i prezydentów miast liczoną od wyborów samorządowych w 2018 roku. W Debacie Poranka komentarz Tomasza Sakiewicza z Gazety Polskiej, Stanisława Janeckiego z Sieci Prawdy i Michała Matysa, publicysty.
2017-12-15, 10:17
Posłuchaj
– Zmiany były niezbędne; to jedna najważniejszy obietnic PiS-u. Pamiętamy straszliwy skandal przy poprzednich wyborach samorządowych. Ponad 20 procent głosów było nieważnych, ci ludzie zostali wprowadzeni w błąd (…). To musiało się skończyć, nie może być tak, że co piąty obywatel zostaje pozbawiony głosu z powodu działań komisji wyborczej – komentował w Polskim Radiu 24 Tomasz Sakiewicz.
Zdaniem Michała Matysa, zmiany w ordynacji wyborczej zostały przeprowadzone zbyt późno. – Nieszczęśliwe było to, że dyskusja dotycząca samorządów odbyła się dopiero rok przed samymi wyborami. To podsyciło emocje; dobrze jednak, że PiS wycofał się z wielu kontrowersyjnych zapisów – wskazywał gość PR24. – Zmiany, wychodzące naprzeciw opozycji, to sygnał złagodzenia linii politycznej, by może jest to związane z osobą nowego premiera – dodawał.
W opinii Stanisława Janeckiego, reforma sprawi, że proces wyborczy będzie znacznie bardziej transparentny. – Dotychczas ci, którzy byli podmiotami wyborów, szczególnie nie poziomie gmin, byli również ich organizatorami (…). To stwarzało szansę wielu oszustw wyborczych – pointował publicysta.
Uchwalona nowela autorstwa PiS przewiduje także wygaszenie kadencji Państwowej Komisji Wyborczej po wyborach parlamentarnych 2019 roku oraz zmianę sposobu wyboru PKW. Według propozycji siedmiu na dziewięciu członków Państwowej Komisji Wyborczej ma być powoływanych przez Sejm, a nie – jak do tej pory – delegowanych przez TK, NSA i SN.
REKLAMA
Przewiduje również wydłużenie kadencji rad gmin i powiatów oraz sejmików wojewódzkich z czterech do pięciu lat. Nowela znosi głosowanie korespondencyjne. Wprowadza jednomandatowe okręgi wyborcze w gminach do 20 tys. mieszkańców; do tej pory ordynacja większościowa obowiązywała we wszystkich gminach z wyjątkiem miast na prawach powiatu.
Więcej tematów i komentarzy w całej rozmowie.
Gospodarzem programu był Grzegorz Jankowski.
Polskie Radio 24/zz
REKLAMA
Debata Dnia w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje
__________________
Data emisji: 15.12.17
Godzina emisji: 8.06
REKLAMA
Polecane
REKLAMA