Spór Polska – KE. Zbigniew Ziobro zapowiada gotowość do zmian
O złożonych w Sejmie projektach PiS w sprawie nowelizacji ustaw o ustroju sądów powszechnych, o Sądzie Najwyższym i Trybunale Konstytucyjnym, rozmawiali w Debacie Poranka Jakub Jałowiczor (Gość Niedzielny) i Grzegorz Łaguna (Superstacja). Gościem Polskiego Radia 24 był także prawnik mec. Jerzy Kwaśniewski (Ordo Iuris).
2018-03-26, 10:04
Posłuchaj
- Kompromis wymaga gotowości do pewnych zmian stanowisk z obu stron i my taką elastyczność wykazywaliśmy już i wykazujemy nie po raz pierwszy - powiedział minister sprawiedliwości-prokurator generalny Zbigniew Ziobro. - Komisja Europejska dostrzega te nasze starania, szukanie kompromisu i ufam, że to, co teraz zostało ustalone, będzie z korzyścią dla procesu dochodzenia do zgody pomiędzy Polską a Komisją Europejską - zaznaczył minister.
- Można odnieść wrażenie, że ministerstwo sprawiedliwości jest w odwrocie w ostatnim czasie. Okazało się bowiem, że pomysły, które tam powstawały albo były zbyt radykalne albo po prostu nie zostały sprawdzone, tak jak ustawa dotycząca IPN – stwierdził Grzegorz Łaguna.
Jego zdaniem, jest to jednak pozorne działanie. - Zbigniew Ziobro już wymienił wielu prezesów sądów, już zrobił poważne zmiany w sądownictwie. Wymienił co trzeba, a teraz powie, że się z tego wycofuje. Zmiany zostały już jednak wprowadzone i nie zmieni się tego. Podobnie rzecz wygląda w Trybunale Konstytucyjnym. Tzw. dublerzy już są, wydają decyzje i nie można ich wycofać – mówił gość.
- Ta nowelizacja wprowadza kilka drobnych, kosmetycznych zmian oczekiwanych przez Komisję Europejską. Zostały one przez nią bardzo wyraźnie wytknięte i ponowione po przedstawieniu „białej księgi” przez premiera Morawieckiego - zauważył z kolei mec. Jerzy Kwaśniewski. Dodał, że zmiana dotycząca odwoływania prezesów i wiceprezesów sądów nie ma właściwie żadnego znaczenia, ponieważ 12 lutego upłynął termin, w którym minister sprawiedliwości mógł odwoływać prezesów i wiceprezesów sądów bez uzasadnienia i bez szczególnej opinii KRS.
REKLAMA
W opinii Jakuba Jałowiczora, jest to gest w kierunku Komisji Europejskiej. – Ten gest, w sytuacji gdy sprawa stanęła na ostrzu noża, daje obu stronom możliwość wycofania się z honorem – wyjaśnił.
Jak dodał, Komisja Europejska raczej nie spodziewała się tego, że po stronie Polski opowie się kilka państw. – My z kolei nie mamy pewności czy do momentu samego głosowania uzbieralibyśmy koalicję, która na wstępnym etapie mogłaby zablokować procedurę dotyczącą Polski – zauważył. – Jest to działanie mające na celu załagodzenie konfliktu z Komisją Europejską – podsumował Jałowiczor.
W piątek w Brukseli premier Morawiecki powiedział, że projekt zmian w ustawach o ustroju sądów powszechnych i o SN oraz projekt dotyczący publikacji dotychczas niepublikowanych orzeczeń TK to ręka wyciągnięta w kierunku Komisji Europejskiej.
Więcej w całej rozmowie.
REKLAMA
Gospodarzem audycji był Sławomir Jastrzębowski.
Polskie Radio 24/pr
Debata Poranka w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje
____________________
REKLAMA
Data emisji: 26.03.18
Godzina emisji: 8:06, 13:45
Polecane
REKLAMA