Pierwsza oficjalna wizyta Andrzej Dudy w Białym Domu. Komentarze

Prezydent USA Donald Trump wraz z pierwszą damą przyjmą 18 września w Waszyngtonie prezydenta Andrzeja Dudę z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą. O planowanej wizycie prezydenta Polski w Białym Domu mówili w Debacie Poranka dziennikarze: Przemysław Harczuk (Super Express, DoRzeczy.pl) oraz Wojciech Biedroń (wPolityce.pl).

2018-08-29, 09:54

Pierwsza oficjalna wizyta Andrzej Dudy w Białym Domu. Komentarze
PR24. Foto: PR24

Posłuchaj

29.08.18 Debata Poranka: A. Duda spotka się z D. Trumpem w Białym Domu
+
Dodaj do playlisty

To będzie pierwsza oficjalna wizyta prezydenta Dudy w Białym Domu. Jak napisano w komunikacie, prezydenci "będą pracować nad wzmocnieniem amerykańsko-polskiego partnerstwa strategicznego" oraz planują rozmowy na temat "handlu, wojskowości i kwestii bezpieczeństwa".

- To niezwykle ważna i symboliczna wizyta. Oprócz kwestii oczywistych, chodzi o podkreślenie sojuszu pomiędzy obydwoma krajami i wagi Polski jeśli chodzi o region. Moim zdaniem najważniejsza kwestią będzie Trójmorze, które zyskuje w tej chwili nieprawdopodobnie ważnego partnera. To pokazuje wagę inicjatywy, z której wszyscy się śmiali - mówił Wojciech Biedroń. - Wiemy, że będą również rozmowy o zwiększeniu kontyngentu USA w naszym kraju. Nic tak nie łączy różnych krajów jak wspólny interes. Skłócona Europa z potężnymi problemami wewnętrznymi nie może nas obronić - dodał.

Szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski powiedział w TVP Info, że wsparcie Niemiec dla inicjatywy Trójmorza może przyczynić się do jej rozwoju. Krzysztof Szczerski mówił, że interesy państw Trójmorza i Niemiec często są ze sobą sprzeczne, dlatego warto na ten temat rozmawiać.

- Być może Niemcy chcieliby przejąć projekt Trójmorza, ale polityka Angeli Merkel poniosła porażkę. Wpuszczenie takiej ilości imigrantów to po prostu gol samobójczy. Była to polityka naiwna, która przyniosła jej także kiepski wynik w wyborach. Drugą sprawą jest polityka stawiania na Władimira Putina, która jest bardzo ryzykowna. Jeżeli Stany Zjednoczone zostawiłyby Europę to Niemcy, pomimo swojej siły gospodarczej będą w takiej samej sytuacji jak Polska. Bez USA Niemców praktycznie nie ma. - komentował Przemysław Harczuk.

REKLAMA

Więcej w nagraniu audycji.

Debatę Poranka prowadził Tadeusz Płużański. 

PR24/PJ

___________________

REKLAMA

Data emisji: 29.08.18

Godzina emisji: 08:05


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej