X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Naukowa mistyfikacja" – publicyści o badaniach nad Holokaustem

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2019 09:55
- Piotr Gontarczyk nie po raz pierwszy rzeczowo wskazuje na błędy w pracach poświęconych Holokaustowi – mówił w Polskim Radiu 24 Łukasz Warzecha, publicysta tygodnika Do Rzeczy. W dyskusji o relacjach między Polką, a Izraelem uczestniczył także Józef Orzeł z Klubu Ronina.
Audio
  • 13.03.19 Debata poranka. Dyskusja wokół publikacji „Dalej jest noc. Losy Żydów w wybranych powiatach okupowanej Polski”
Pojmani przez SS Żydzi w trakcie powstania w getcie warszawskim w 1943 roku (zdjęcie z raportu Jrgena Stroopa z maja 1943 roku)
Pojmani przez SS Żydzi w trakcie powstania w getcie warszawskim w 1943 roku (zdjęcie z raportu Jürgena Stroopa z maja 1943 roku)Foto: archiwum IPN

Dr Piotr Gontarczyk, w artykule "Naukowa mistyfikacja", który ukazał się w poniedziałkowym wydaniu tygodnika "Sieci", skupił się m.in. na brutalnej działalności żydowskiej policji w getcie w Bochni. W publikacji "Dalej jest noc. Losy Żydów w wybranych powiatach okupowanej Polski" przemianowano ją na policję polską.

Łukasz Warzecha zwrócił uwagę, że debaty toczące się w ostatnim czasie wokół Holokaustu odbywają się w kontekście trwającej w Izraelu kampanii wyborczej. - Dyskusja wokół ostatnich publikacji nie będzie miała dużego wpływu na stosunki polsko-żydowskie, są one bowiem funkcją bieżących potrzeb politycznych. Zobaczymy, jak sytuacja będzie wyglądała po wyborach. Oczywiście, dla kogo będzie to wygodne, to będzie po tę sprawę sięgał. Kiedy jednak Izrael dojdzie do wniosku, że jest to niepotrzebne, sprawa całkowicie zniknie lub pozostanie na polu wewnątrzpolskiej dyskusji. Ewentualnie będą sięgać po nią inne środowiska żydowskie, np. żydów amerykańskich – zaznaczył publicysta.

Józef Orzeł podkreślił zaś szerszy kontekst dyskusji o zaangażowaniu Polaków w Holokaust. - Cała wojna o Holokaust i pisanie polsko-niemiecko-żydowskiej historii na nowo, to element ruchu podporządkowania Polski Unii Europejskiej. Podobne trend idzie ze Stanów Zjednoczonych, gdzie  mniejszość żydowska jest bardzo wpływowa - podkreślił Orzeł.

- To co zrobił Piotr Gontarczyk, to przykład tego, jak do tematu podchodzi historyk, on pokazał jak naprawdę było. Tamte wydarzenia trzeba badać powiat po powiecie. Oddałbym mu do dyspozycji IPN i zatrudnionych tam historyków do pomocy. To jest wojna na bardzo wysokim poziomie polityki światowej. Chodzi o podporządkowanie Polski, a wykorzystuje się do tego grupę ludzi, którzy kłamią – stwierdził gość audycji.

Więcej w zapisie audycji.

Rozmawiał Stanisław Janecki

PR24/ka

____________________ 

Data emisji: 13.03.2019

Godzina emisji: 08:06

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Marek Jakubiak: podczas wojny cierpieli nie tylko Żydzi

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2019 17:13
- Żydzi powinni dojść do tego momentu, żeby zrozumieć, że nie tylko oni cierpieli. Podczas wojny cierpieli wszyscy dookoła. Bo Niemcy mordowali nas na równi z Żydami. Naród żydowski nie jest pępkiem świata. Ten mord dotyczył też całej Europy - powiedział w Polskim Radiu 24 Marek Jakubiak z Federacji dla Rzeczypospolitej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dr Piotr Gontarczyk o publikacji "Dalej jest noc. Losy Żydów w wybranych powiatach okupowanej Polski": wielowątkowa mistyfikacja

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2019 11:48
– Gdy skonfrontowałem akta archiwalne z tym, co napisali autorzy, to miało to dla mnie wymiar wręcz atomowy. Dopuszczenie się manipulacji na taką skalę to coś, co nie mieści się w głowie – powiedział dr Piotr Gontarczyk z Biura Badań Historycznych IPN. Zarzuca on manipulację naukowcom z Centrum Badań nad Zagładą Żydów – Janowi Grabowskiemu i Barbarze Engelking, pod których redakcją powstała książka "Dalej jest noc. Losy Żydów w wybranych powiatach okupowanej Polski".
rozwiń zwiń