X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x

W "Debacie poranka" o karze śmierci. Komentarze publicystów

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2019 10:50
Jednym z tematów dzisiejszej "Debaty poranka" w Polskim Radiu 24, w kontekście zarzutów wobec podejrzanego o zabójstwo 10-latki na Dolnym Śląsku, była kara śmierci. Goście "Debaty poranka" zgodzili się, że budzi ona pewne wątpliwości. 
Audio
  • 17.06.19 "Debata poranka", cz. II - o manifestacji środowisk LGBT w częstochowie i o jesiennych wyborach ("Debata poranka"/ Polskie Radio 24)
  • 17.06.19 "Debata poranka", cz. I - o karze śmierci i manifestacji środowisk LGBT w częstochowie ("Debata poranka"/ Polskie Radio 24)
Doprowadzenie podejrzanego o zbrodnię na dziesięciolatce do prokuratury
Doprowadzenie podejrzanego o zbrodnię na dziesięciolatce do prokuraturyFoto: PAP/Maciej Kulczyński

Gośćmi "Debaty poranka" byli dr Sebastian Gajewski z Centrum im. Daszyńskiego, Maciej Kożuszek z "Gazety Polskiej" oraz Tomasz Wróblewski, szef Warsaw Enterprise Institute.

ziobro free 1200.jpg
Zbigniew Ziobro: w moim przekonaniu kara śmierci byłaby sprawiedliwą zapłatą

Sebastian Gajewski: kara śmierci jest nieodwracalna

Zdaniem Sebastiana Gajewskiego jedynym argumentem przeciwko karze śmierci jest "doświadczenie sądów i prokuratur na całym świecie, gdzie po kilku, kilkunastu latach okazuje się, że skazano niewłaściwą osobę, nawet mimo przyznania się przez nią do winy". - Kara śmierci, w przeciwieństwie do innych kar w Kodeksie karnym, ma to do siebie, że jest nieodwracalna. Jeżeli skarzemy osobę niewinną, to całe społeczeństwo wchodzi w rolę zbrodniarza. Nigdy nie udaje się wyeliminować pomyłki sądowej. Przykładem - sprawa Tomasza Komendy (skazanego niesłusznie i uniewinnionego po 18 latach więzienia - przyp. red.). Po kilkunatu latach okazało się, że to nie ten człowiek - mówił Sebastian Gajewski. 

Zdaniem Tomasza Wróblewskiego źle prowadzona procedura podważa wiarygodność sądów, ale "to jest problem ze wszystkimi wyrokami". - Ze względów ekonomicznych uważam, że coś jest nie w porządku z tym, żeby utrzymywać taką osobę przy życiu i obciążać społeczeństwo karą za popełnione przestępstwo poprzez finansowanie jej życia - mówił Tomasz Wróblewski. 

- W przypadku zbrodni popełnionej na osobie nieletniej, połączonej ze zbrodnią na tle seksualnym, to nawet nie wiem, co jest gorsze - kara śmierci czy przebywanie takiej osoby w więzieniu, bo często okazuje się, że takie osoby są obiektem zemsty ze strony współwięźniów - zaznaczył Tomasz Wróblewski.

Tomasz Komenda free.jpg
Kulisy spraw o błędach w sprawie Tomasza Komendy

Tomasz Wróblewski: kara nie będzie mieć efektu odstraszającego

Jego zdaniem kara śmierci nie miałaby efektu odstraszającego. - Ktoś, kto popełnia tak ohydną zbrodnię, nie kalkuluje wyroku - przekonywał Tomasz Wróblewski. 

Z przedmówcą zgodził się Maciej Kożuszek z "Gazety Polskiej". - Wątpię, by ktoś, kto jest tak wynaturzony, że popełnia taką zbrodnię, kalkuluje postępowanie ze względu na karę. 

Maciej Kożuszek z "Gazety Polskiej" zauważył też, że kara śmierci byłaby bardzo nośna medialnie. - Patrząc na przykład amerykański, problem z karą śmierci jest taki, że wykonywanie wyroków zamienia się w niewykonywanie wyroków, a zbrodniarz staje się centrum walki o prawa obywatelskie - przekonywał Maciej Kożuszek. 

Maciej Kożuszek: kara śmierci napędzi media

- W świecie, w którym media potrzebują sensacji i takie tematy będą je interesowały, kara śmierci nie jest efektywnym narzędziem walki z przestępczością - mówił publicysta. 

W dalszej części programu goście Polskiego Radia 24 dyskutowali o manifestacji środowisk LGBT w Częstochowie oraz o nadchodzących jesiennych wyborach parlamentarnych. 

Zachęcamy do wysłuchania całej rozmowy. 

Audycję prowadził Grzegorz Jankowski.

Zbrodnia na Dolnym Śląsku

Temat kary śmierci w "Debacie poranka" został podniesiony w kontekście wydarzeń na Dolnym Śląsku. 22-letni mężczyzna, podejrzany o dokonanie zbrodni na tle seksualnym na 10-latce z Mrowin, usłyszał w poniedziałek zarzut zabójstwa ze szczególnym okrucieństwem. Mariusz Pindera z Prokuratury Okręgowej w Świdnicy powiedział, że w poniedziałek nadal będą prowadzone czynności w tej sprawie. - Prokurator zdecyduje m.in. o wniosku o areszt - powiedział prokurator. Mężczyźnie grozi dożywocie. 

22-letni mężczyzna został zatrzymany w niedzielę w godzinach popołudniowych. Wieczorem został doprowadzony do Prokuratury Okręgowej w Świdnicy na przesłuchanie. Po jego zakończeniu w nocy z niedzieli na poniedziałek mężczyznę w kordonie policji wyprowadzono bocznym wyjściem z budynku Prokuratury Okręgowej w Świdnicy. Przed budynkiem świdnickiej prokuratury przez kilka godzin stał w niedzielę wieczorem tłum ludzi. Od czasu do czasu ludzie krzyczeli groźby pod adresem przesłuchiwanego mężczyzny. 

Ciało dziewczynki znaleziono w czwartek około godziny 17 w lesie sześć kilometrów od wsi Mrowiny, gdzie mieszkała. Zwłoki znalazła kobieta, która była w lesie na spacerze. Dziewczynka w czwartek około godziny 13 wyszła ze szkoły położonej w centrum Mrowin; od domu dzielił ją kilometr. Ostatni raz była widziana 200 metrów od miejsca, w którym mieszkała. Prokuratura w Świdnicy poinformowała w piątek, że przyczyną śmierci 10-letniej dziewczynki były rany kłute klatki piersiowej i szyi. Zbrodnia miała podłoże seksualne. 

------------------------------------

Data emisji: 17.06.2019

Godzina emisji: 8.06

Polskie Radio 24, PAP/ mbl

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jakub T. skazany za gwałt i pobicie jest na wolności. Nigdy nie przyznał się do winy

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2019 10:58
Jakub T., skazany za gwałt i pobicie, którego dopuścił się w Wielkiej Brytanii opuścił Zakład Karny w Gębarzewie. Na Wyspach jego wyrok to podwójne dożywocie, po dostosowaniu go do polskiego prawa - 12 lat. T. nigdy nie przyznał się do winy. Jego obrońca, adw. Mariusz Paplaczyk zapowiada, że mężczyzna chce "walczyć o prawdę i swoje dobre imię". 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zbigniew Ziobro: przygotowujemy dodatkowy "prezent" dla bandytów

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2019 06:38
Minister sprawiedliwości, prokurator generalny Zbigniew Ziobro powiedział, że resort pracuje nad zmianami w prawie, które mają doprowadzić do dłuższego pobytu w więzieniach przy najcięższych przestępstwach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sejm przyjął poprawki Senatu do nowelizacji Kodeksu karnego

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2019 23:42
W czwartek przed godz. 23 Sejm przyjął 41 poprawek Senatu do nowelizacji Kodeksu karnego zaostrzającej kary m.in. za przestępstwa pedofilii. Ustawa trafi teraz do podpisu prezydenta.
rozwiń zwiń