X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x

Tomasz Sakiewicz o Unii Europejskiej: izolowanie Polski nie prowadzi do niczego

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2019 10:00
- Ursula von der Leyen już wie, że bardzo trudno zbudować wokół niej koalicję, żeby nie uczestniczyło w tym PiS. Trzeba się z nami dogadywać, bo izolowanie Polski do niczego nie prowadzi - powiedział Tomasz Sakiewicz  ("Gazeta Polska"). W "Debacie poranka" o nowym rozdaniu w Parlamencie Europejskim mówił także Agaton Koziński ("Polska The Times") oraz Łukasz Warzecha ("Do Rzeczy").  
Audio
Parlament Europejski
Parlament Europejski Foto: Bild: Shutterstock/ Alexandra Lande

Wybór Ursuli von der Leyen na szefową Komisji Europejskiej wywołał wiele komentarzy. Publicyści są podzieleni. Jedni piszą o "pragmatycznym rozwiązaniu", inni oceniają, że nowa KE "będzie rodzić się w bólu". Nie brakuje też głosów, że KE będzie jedną wielką niewiadomą. Nie bez znaczenia jest okoliczność, że wybór Ursuli von der Leyen różnicą zaledwie 9 głosów na stanowisko przewodniczącej KE może oznaczać trudności przy powoływaniu komisarzy. Przeważa opinia, że "nowa Komisja Europejska może rodzić się w bólach".

Według gości "Debaty poranka" trudności w wyborze von der Leyen są świadectwem bezprecedensowych podziałów w PE. Rozłam uwidacznia się już wewnątrz poszczególnych frakcji politycznych w PE. Kulisy unijnej dyplomacji są jednak często mało czytelne dla zwykłego Polaka. Najważniejszym pytaniem jest natomiast to, jaka będzie pozycja Polski po wyborze Ursuli von der Leyen na przewodniczącą Komisji Europejskiej.

- Nam nie chodzi o to, żeby w obecnej Unii Europejskiej załatwiać jakieś ważne sprawy. Obecna UE będzie mniej wydolna niż poprzednia. Ważne, żeby nam nikt nie zrobił w UE krzywdy. A to możemy sobie zagwarantować - przekonywał Tomasz Sakiewicz. Jego zdaniem fakt, że głosy PiS pomogły Niemce w zdobyciu wysokiego stanowiska w PE, może wpłynąć na wzajemne relacje i postrzeganie Polski. - Oni muszą się z nami w PE liczyć. Kiedyś wystarczył telefon. Mówili nam, jak ma być - dodawał Tomasz Sakiewicz.

Czytaj także:
konrad szymański free.jpg
Konrad Szymański

Agaton Koziński przestrzegał natomiast przed optymizmem w relacjach z władzami Unii Europejskiej. - Ważna jest cała konstrukcja europejska. Miało być lepiej dla Polski - pierwsze przymiarki pokazują jednak, że będzie mniej korzystnie - podsumował pierwsze tygodnie prac Parlamentu Europejskiego. - Po latach dominacji Niemiec w UE widać, jak strzałka przesuwa się w kierunku Francji - dodał publicysta "Polska The Times", który w swoim komentarzu odniósł się także do tego, że PiS było zmuszone "znieść upokorzenie dwukrotnego odrzucenia kandydatury Beaty Szydło na przewodniczącą komisji zatrudnienia Parlamentu Europejskiego".

Łukasz Warzecha mówił w audycji o układzie sił politycznych panujących obecnie w Parlamencie Europejskim. Zaznaczył, że niezatwierdzenie kandydatury Niemki mogłoby spowodować blokadę w obsadzaniu pozostałych kluczowych stanowisk w strukturach unijnych, w tym szefów Rady Europejskiej czy dyplomacji UE. - W Parlamencie Europejskim jest mnóstwo problemów. Mamy w tej chwili do czynienia z bardzo mgławicową sytuacją - podsumował Łukasz Warzecha.

W audycji ponadto m.in. o tym, dlaczego Krzysztof Szczerski nie został wybrany na stanowisko wiceszefa NATO, oraz o bieżącej sytuacji na polskiej scenie politycznej.

"Debatę poranka" prowadził Stanisław Janecki.

 Polskie Radio 24/tb/PAP

 ------------------------------

 Data emisji: 18.07.19

 Godzina emisji: 8.06


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Prof. Ryszard Legutko: skończyły się czasy, gdy decydowali najwięksi z zachodniej Europy

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2019 11:49
– Główne grupy polityczne w Parlamencie Europejskim czują się obolałe po tym, jak pakiet z Osaki z Timmermansem został rozbity i odrzucony, m.in. dzięki aktywnej działalności polskiego rządu – powiedział prof. Ryszard Legutko, europoseł Prawa i Sprawiedliwości. – Ze strony socjalistów jest ogromna wściekłość i chęć odwetu – dodał.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tomasz Siemoniak: Ursula von der Leyen będzie dobrze rozumiała nasz region

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2019 10:55
- Ursula von der Leyen jest nam dobrze znana. Pracowałem z nią jako minister obrony. Mam o pani minister bardzo dobre zdanie. Posłowie PO będą ją popierali - mówił w Polskim Radiu 24 Tomasz Siemoniak, wiceprzewodniczący Platformy. W tym tygodniu w Brukseli ma się odbyć głosowanie nad kandydaturą Niemki Ursuli von der Leyen na stanowisko szefowej Komisji Europejskiej. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Świat w powiększeniu". Ursula von der Leyen nową szefową Komisji Europejskiej

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2019 20:50
Kandydaturę Ursuli von der Leyen na nową szefową Komisji Europejskiej zatwierdził we wtorek Europarlament. 383 europosłów było za, 327 przeciw, 22 wstrzymało się od głosu. Potrzebna była bezwzględna większość, czyli 374 głosy. O nowej szefowej Komisji Europejskiej mówił w audycji "Świat w powiększeniu" Olivier Bault, francuski publicysta publikujący także w Polsce ( m.in. w "DoRzeczy").
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ursula von der Leyen szefową Komisji Europejskiej

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2019 22:15
Nową przewodniczącą Komisji Europejskiej została Niemka Ursula von der Leyen. Wskazali ją unijni przywódcy, a we wtorkowym głosowaniu zatwierdził ją Parlament Europejski. O kandydatce i oczekiwaniach, które towarzyszą jej wyborowi na jedno z najważniejszych unijnych stanowisk mówili w Polskim Radiu 24 Olga Doleśniak Harczuk (Instytut Staszica) oraz prof. Piotr Madajczyk (Instytut Studiów Politycznych PAN).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ryszard Czarnecki o zwycięstwie Ursuli von der Leyen: nasze głosy zdecydowały

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2019 08:00
- Delegacja Prawa i Sprawiedliwości w Parlamencie Europejskim poparła kandydaturę Ursuli von der Leyen na stanowisko szefa Komisji Europejskiej. Uznaliśmy, że należy respektować wyniki szczytu Rady Europejskiej - powiedział w Polskim Radiu 24 Ryszard Czarnecki, europoseł PiS. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zbigniew Kuźmiuk: propozycje grupy V4 są dobre dla całej Unii Europejskiej

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2019 09:01
- Jeżeli Ursula von der Leyen nie zerwie z dotychczasową polityką, to Unia Europejska będzie rozpadała się od środka. Powinniśmy przestać używać lekarstwa "na problemy Europy - więcej Europy", który to pogląd dominował do tej pory, tylko dokonać przeglądu najważniejszych spraw i nimi się zająć - mówił w Polskim Radiu 24 Zbigniew Kuźmiuk, europoseł Prawa i Sprawiedliwości.
rozwiń zwiń