X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x

Tomasz Wróblewski: Platforma Obywatelska nie dojrzała jeszcze do rządzenia

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2019 10:30
- Nie bardzo widzę rację bytu PSL-u. Po tym, jak zmieniło się środowisko polskich wsi i mistasteczek, PSL albo się zmieni i będzie szukał innego wyborcy, albo przestanie istnieć, co wydaje mi bardzo naturalne - powiedział w Polskim Radiu 24 Tomasz Wróblewski (Warsaw Enterprise Institute). Gościem Debaty był także Jakub Pacan (tysol.pl).
Audio
  • 19.07.2019 Debata poranka w PR24. Goście: Tomasz Wróblewski, Jakub Pacan
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock

W czwartek lider PO Grzegorz Schetyna zapowiedział start do jesiennych wyborów parlamentarnych w formule Koalicji Obywatelskiej. Jednak bez PSL i SLD. Tymczasem Wiosna ogłosiła budowę wspólnej formacji razem z Sojuszem Lewicy Demokratycznej oraz Partią Razem. - Opuszczamy Koalicję Europejską jako ostatni, choć uważaliśmy że był to najlepszy projekt. Wierzyliśmy w rozsądek naszych partnerów - mówił na konferencji przewodniczący przewodniczący SLD, Włodzimierz Czarzasty. Szef SLD nie krył także swoich emocji w stosunku do Grzegorza Schetyny. - Miałeś szansę Grzegorzu zostać liderem demokratów - przyznał szef SLD. - Schetyna dzisiaj jako lider PO abdykował z pozycji lidera opozycji - dodał.

Tomasz Wróblewski zauważył, że te wszystkie koalicje i partyjne przepychanki, które obserwujemy na polskiej scenie politycznej, to "sprawy ciekawe dla dziennikarzy politycznych, a dla Polaków drugorzędne". Według publicysty najważniejsze jest to, czy dana partia idąc do wyborów ma pomysł na Polskę. - Taką wizję można spisać w 2-3 zdaniach, dołożyć do tego program. Dojrzałośc polityczną mierzy się programem. PO pokazała, że nie ma własnej wizji - przekonywał Tomasz Wróblewski. - Politycy PO powiedzieli, że nie mają własnego pomysłu na Polskę. Pod tymi sześcioma punktami z "sześciopaku Schetyny" równie dobrze mógłby podpisać się PiS. Wniosek - największa partia opozycyjna nie dojrzała jeszcze do rządzenia - dodał.

Jakub Pacan mówił w PR24 zaś o tym, że została podważona wiarygodność polityczna Platformy Obywatelskiej. Jego zdaniem znaczenie dla wyborcy może mieć fakt, że nie będzie kontynuowany polityczny projekt Koalicji Europejskiej a także to, że PO nie prezentuje jasnej podstawy ideowej swojej politycznej aktywności. - Każda kampania rozgrywa się w pewnym kontekście. A tu kontekst polityczny i społeczny należy do PiS. Platforma Obywatelska wchodząc w kontekst kampanii wyborczej pojawia się w agendzie PiS. Tu PiS rozdaje karty, tu rząd czuje się pewnie - stwierdził Jakub Pacan. Publicysta zauważył, że Grzegorz Schetyna pominął prezentację jasnych wartości politycznych, postaw ideowych, które przyświecają uprawianiu polityki przez największą partię opozycyjną. - Z postawy ideowej wypracowuje się cele pragmatyczne. Ta kolejność została pominięta i Grzegorz Schetyna od razu zaproponował "szóstkę Schetyny" - powiedział Jakub Pacan. - To podważa wiarygodność PO - dodał. 


Czytaj także:
sejm free shutter 1200.jpg
Politolog: zostanie otwarty nowy front sporu SLD z PO

Według Tomasz Wróblewskiego istnieje sporo obszarów, gdzie potrzebna byłaby poprawa jakości rządzenia. - Będzie to testowane w trudniejszych warunkach ekonomicznych - zauważył publicysta, dla którego rozproszenie opozycji nie ma większego znaczenia, bo głównym kandydatem na kolejne cztery lata rządzenia w Polsce jest w jego ocenie Zjednoczona Prawica. 

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

Audycję prowadziła Eliza Olczyk. 

Polskie Radio 24/tb

------------------------------------

Data emisji: 19.07.2019

Godzina emisji: 8.06

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Władysław Teofil Bartoszewski: Platforma Obywatelska jest w stanie się z nami dogadać

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2019 11:00
Po kilku tygodniach politycznych targów Polskie Stronnictwo Ludowe zadecydowało, że może przystąpić do koalicji z PO, ale tylko pod warunkiem, że nie będzie w niej partii lewicowych. Tym zaproponowano start pod własnym szyldem. - Wychodzi nam jasno z badań, że jeżeli pójdziemy do jesiennych wyborów jednym, dużym blokiem, to wynik będzie taki, jak w majowych wyborach do Parlamentu Europejskiego - mówił w audycji "Gość Polskiego Radia 24" Władysław Teofil Bartoszewski, polityk Polskiego Stronnictwa Ludowego. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

PSL: czas dyskusji minął, sprawa rozmów z Platformą Obywatelską zamknięta

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2019 20:13
- Czas dyskusji minął - mówi prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz pytany, czy będzie prowadzić jeszcze jakieś rozmowy z liderem PO Grzegorzem Schetyną. - Startujemy z najbliższymi sojusznikami jako Koalicja Polska - dodał. - Sprawa rozmów z PO jest zamknięta - uważa też Marek Sawicki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Aleksander Pociej: nikogo nie będziemy zmuszać do współpracy

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2019 17:04
- Dajemy sobie czas do około tygodnia na skompletowanie list wyborczych - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 Aleksander Pociej (Platforma Obywatelska). - Koalicja powinna być jak najszersza, ale nikt nikogo nie może zmusić do wspólnego startu - dodał.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Eugeniusz Kłopotek: światopoglądowo i gospodarczo nie mamy daleko do PiS

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2019 08:03
- Zawsze byliśmy w centrum. Wielu miało do nas pretensję, powtarzając, że jesteśmy partią obrotową, że możemy robić koalicję z tymi, którzy są od nas na lewo, i z tymi, którzy są od nas na prawo. Generalnie nie jesteśmy partią skrajną - powiedział w Polskim Radiu 24 Eugeniusz Kłopotek z PSL.   
rozwiń zwiń

Czytaj także

Maciej Konieczny: utworzymy możliwie najszerszy front na lewo od PO-PiS

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2019 11:00
- Z pewnością nie będzie dwóch list na lewo od PiS i PO. Wszyscy będą na jednym pokładzie. Domyślną formułą startu powinna być dla nas koalicja. 8 procentowy próg wyborczy jest wyzwaniem, ale warto spróbować - powiedział w Polskim Radio 24 Maciej Konieczny z partii Razem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ewa Lieder (Nowoczesna): PSL i SLD tracą przy braku szerszej koalicji

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2019 18:25
Platrofrma Obywatelska ustaliła, że do wyborów parlamentarnych idzie bez PSL-u i SLD. - Spodziewałam się szerokiej koalicji. Wolałabym, żeby taka była. Myślę, że na tym zdecydowanie stracą PSL i SLD – powiedziała w Polskim Radiu 24 Ewa Lieder, posłanka Nowoczesnej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Janusz Szewczak (PiS): politycy PO szukają sposobu na zmniejszenie skali porażki

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2019 19:11
– Po twarzach niektórych polityków Platformy Obywatelskiej widać, że dojrzewa w nich świadomość wyborczej porażki. Starają się tylko, by nie była ona zbyt kompromitująca – powiedział Janusz Szewczak z Prawa i Sprawiedliwości. – Polacy nie dadzą się nabrać na różne oszustwa wyborcze PO – dodał.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Po decyzji PO. "To wyścig o to, jak najszybciej przegrać wybory"

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2019 19:50
Platforma Obywatelska do wyborów parlamentarnych idzie bez PSL-u i SLD. - Mam wrażenie, jakbym patrzył na wyścigi o to, jak najszybciej przegrać w wyborach. Dzieją się rzeczy dziwne - powiedział w Polskim Radiu 24 dziennikarz Robert Tekieli. Decyzję partii opozycyjnej w czwartkowej "Debacie dnia" komentowali również: Karolina Zioło-Pużuk (Centrum Daszyńskiego) i Paweł Krulikowski (reo.pl).
rozwiń zwiń