more_horiz

T. Sakiewicz o protestach wyborczych: sąd nie może zmienić decyzji obywateli

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2019 10:00
- Protest wyborczy nie polega na tym, że zmienia się wynik wyborów. Co najwyżej ponownie ogłasza się wybory lub sprawdza się wynik wyborów - mówił w "Debacie Poranka" Tomasz Sakiewicz ("Gazeta Polska"). Gośćmi audycji byli także Agaton Koziński ("Polska The Times") oraz Łukasz Warzecha ("Do Rzeczy").
Audio
  • 24.10.2019, "Debata Poranka". Goście: Łukasz Warzecha, Tomasz Sakiewicz i Agaton Koziński
Liczenie głosów
Liczenie głosówFoto: Krzysztof Kaniewski/REPORTER/East News

Tomasz Sakiewicz mówił o znaczeniu protestów wyborczych w demokracji. Podkreślał, że demokratyczne wybory to "decyzja obywateli" i żaden sąd nie może jej zmienić. - Demokracja polega na tym, żeby uwzględnić głos obywateli, a nie go nie uwzględniać. Wynik trzeba ustalić. Ten wynik można ustalić - przekonywał redaktor naczelny "Gazety Polskiej". - Ten wyrok jest nieprawomocny, można go zaskarżyć - dodał odpowiadając na uwagę prowadzącego audycję, że wyniki wyborów zostały już ogłoszone. Tomasz Sakiewicz mówił też o historii wyborów w Polsce i znaczenia instytucji protestu wyborczego. - Protesty wyborcze były zawsze, tylko nie były tak nagłośnione. Dlaczego? Bo nie miały znaczenia - stwierdził publicysta.

Czytaj także:
jan Mosiński.jpg
Jan Mosiński: PiS nie podważa wyniku wyborów, protesty w trosce o transparentność

Łukasz Warzecha mówił w PR24 o skomplikowanej sytuacji polskiego sądownictwa. - Teraz mamy dobrych sędziów i złych. Jeszcze zależy, z której strony patrzymy - stwierdził publicysta. Wyraził opinię, że "nie poznaliśmy uzasadnienia protestu złożonego przez PiS". -  Jeżeli wyobrazimy sobie, że choć w jednym z okręgów wynik zostanie podważony, to mamy gigantyczną awanturę. Postrzeganie będzie takie, że musi to być "skręcona" decyzja, w dodatku uzasadniona politycznie - przekonywał Gość PR24.

Agaton Koziński zauważył zaś, że powyborcze dyskusje są na rękę zarówno Zjednoczonej Prawicy, jak i Koalicji Obywatelskiej. - I w PiS i w PO są zadowoleni, że od kilku dni trwają dyskusje o protestach wyborczych. W ten sposób przysłaniają wewnętrzne, partyjne problemy - przekonywał publicysta "Polska The Times", który omawiając skomplikowaną sytuację w zwycięskim obozie Zjednoczonej Prawicy skonstatował, że "to, czy Mateusz Morawiecki dalej będzie premierem, nie jest wcale takie oczywiste".

Zapraszamy do wysłuchania audycji.

Polskei Radio 24/tb

* * *

Audycja: "Debata Poranka"

Prowadzący: Stanisław Janecki

Goście: Łukasz Warzecha ("Do Rzeczy", PR24), Agaton Koziński ("Polska The Times"), Tomasz Sakiewicz ("Gazeta Polska", TV Republika)

Data emisji: 24.10.2019

Godzina emisji: 08:06

Zobacz także

Zobacz także