Piotr Cywiński: kwestia reparacji zaczyna przynosić wymierne korzyści
- Dyskusja o reparacjach uświadamia na świecie, że napaść na Niemiec na Polskę i okupacja naszego kraju nie była spacerkiem żołnierzy Wehrmachtu z aparatami fotograficznymi po Paryżu - mówił w Polskim Radiu 24 Piotr Cywiński (Sieci). Gościem Debaty Poranka był również Dawid Wildstein (TVP).
2019-11-29, 09:57
Posłuchaj
Na łamach wtorkowego wydania "Sueddeutsche Zeitung" niemiecki historyk Stephan Lehnstaedt przedstawił tezy książki Karla Heinza Rotha i Hartmuta Ruebnera, poświęconej reparacjom dla Polski i Grecji. "Roth i Ruebner określają niemieckie stanowisko mianem "prawnie nieuzasadnionego" i "nieodpowiedzialnego z historyczno-politycznego punktu widzenia". Autorzy, po konsultacji z ekspertem od prawa międzynarodowego Andreasem Fischer-Lescano, dochodzą do wniosku, że Polska może jak najbardziej domagać się reparacji" - podał portal "DW".
Powiązany Artykuł
![Arkadiusz Mularczyk 663.jpg](http://static.prsa.pl/images/e8d2fe61-e488-402e-bab2-c2e033e57510.jpg)
Arkadiusz Mularczyk o reparacjach: Niemcy muszą w sposób partnerski potraktować Polaków
Piotr Cywiński przypomniał, że książka Karla Heinza Rotha i Hartmuta Ruebnera ukazała się w 2017 roku i została uzupełniona o kwestię Polski. - Arkadiusz Mularczyk, szef parlamentarnego zespołu ds. reparacji zareagował na Twitterze, że to bardzo ważny głos. Jest ważny, ale to nie jest stanowisko rządu. Jest pytanie, czy oficjalnie zostanie ono przedstawione? Można powątpiewać. Kolejne pytanie, czy Niemcy otworzą kasę? Też można wątpić. Bez wątpienia kwestia reparacji skłania Niemców do większej przychylności w innych sprawach. Uświadamia również światu ogrom i rozmiar strat jakie Niemcy wyrządzili Polsce - powiedział publicysta.
Dawid Wildstein również podkreślił, że kwestia reparacji jest "realnym tematem politycznym". - Może być wykorzystywany przez Polskę do uzyskania celów. Czy uzyskamy 100-procentowo w tym wymiarze, czy uda się stworzyć rodzaj konsensusu, że w zamian za reparacje otrzymamy coś innego? Wszystko jest możliwe. To normalna polityka. temat jest aksjologicznie na miejscy i politycznie jak najbardziej nośny - powiedział gość Polskiego Radia 24. Dodał, że dzięki podniesieniu kwestii reparacji rozpoczęła się debata historyczna o tym, jak naprawdę wyglądała niemiecka okupacja Polski.
Według autorów książki straty poniesione przez Polskę podczas II wojny światowej mogą wynosić nawet cztery biliony złotych. Sprawę reparacji za straty spowodowane podczas II wojny światowej - oszacowane na 289 mld euro - podnosiły też władze Grecji. MSZ Niemiec formalnie odrzuciło to żądanie w październiku tego roku.
REKLAMA
Więcej w nagraniu.
Debatę Poranka prowadził Michał Rachoń.
Data emisji: 29.11
Godzina emisji: 8.36
REKLAMA
PR24
Polecane
REKLAMA