Publicysta: epidemia koronawirusa może zmienić optykę kampanii wyborczej
- W najbliższy weekend mamy trzy konwencje, rodzi się pytanie, jeśli pojawi się dzisiaj czy jutro pierwszy przypadek zachorowania, to co ma się stać z tymi spotkaniami czy konwencją programową Andrzeja Dudy, która ma podobno mieć miejsce w połowie marca - mówił w Polskim Radiu 24 Tomasz Żółciak ("Dziennik Gazeta Prawna"). O możliwym wpływie epidemii koronawirusa na wybory dyskutowali również Miłosz Lodowski (publicysta) oraz Adam Borowski ("Gazeta Polska").
2020-02-28, 11:00
Posłuchaj
Epidemia koronawirusa, która od końca grudnia ubiegłego roku w zatrważającym tempie rozprzestrzenia się w Chinach, obecnie zaś ma już swoje ogniska także w Europie, jeszcze nie dotarła do Polski. Jak jednak zapowiedział minister zdrowia Łukasz Szumowski, należy się spodziewać w najbliższym czasie wystąpienia pierwszego przypadku zakażenia w naszym kraju.
Powiązany Artykuł
![szpital korytarz szpitalny służba zdrowia free shut 1200.jpg](http://static.prsa.pl/images/439af505-4d0b-40ff-9c66-02581bd6f870.jpg)
Prezes PiS: nie ulegajmy emocjom, Polska jest dobrze przygotowana na koronawirusa
Tomasz Żółciak zaznaczył, że politycy wszystkich opcji przyznają, że sprawa epidemii koronawirusa może mieć istotny wpływ na kampanię wyborczą. - W pewnym momencie może się pojawić problem ze spotkaniami wyborczymi czy z konwencjami, czy samych przygotowań do wyborów m.in. kompletowania komisji wyborczych – dodał.
Zdaniem Adama Borowskiego opozycja będzie chciała wykorzystać sytuację. - Będzie grzmiała, że straciliśmy czas, nie wykorzystaliśmy szansy na przygotowania itd. Jednak podzielam obawy, jak sprawa koronawirusa może wpłynąć na kampanię wyborczą. To nie będzie sprzyjało Andrzejowi Dudzie, który ma świetny kontakt z ludźmi, czuje się w tym dobrze, ludzie znakomicie go odbierają. To może tę kampanię wyborczą utrudnić. Jednak odnosząc się do słów pani Joanny Scheuring-Wielgus, jeśli sprawa koronawirusa miałaby komukolwiek spaść z nieba, to opozycji, która nie umie się odnaleźć w kontaktach z ludźmi – ocenił.
- Sztaby wyborcze po raz pierwszy w historii będą mogły pokazać społeczeństwu, w jaki sposób mają opanowaną polityką kryzysową, to też jest dobre doświadczenie wyborcze, które może pomóc w dokonywaniu pewnego rodzaju wyboru kandydatów – zauważył Miłosz Lodowski i odniósł się do niedawnych doniesień dot. podróży do Chin Roberta Biedronia – jeden z kandydatów już się wykazał, chciał lecieć w strefę zagrożenia – przypominał.
REKLAMA
Kandydat Lewicy na prezydenta, europoseł Robert Biedroń wybiera się ze swoim partnerem, posłem Lewicy Krzysztofem Śmiszkiem do Chin na krótki wypoczynek - informuje w czwartek na stronach internetowych "Super Express".
***
Audycja: "Debata Poranka"
Prowadzący: Dorota Kania
Goście: Tomasz Żółciak, Miłosz Lodowski, Adam Borowski
REKLAMA
Data emisji: 28.02.2020
Godzina emisji: 08.35
PR24/PAP/ka
Polecane
REKLAMA