"Oczekiwania społeczne i gospodarcze są większe". Publicyści o łagodzeniu obostrzeń
- Bez względu na to, czy szczyt zachorowań mamy za sobą czy przed sobą, psychologia społeczna i doświadczenie podpowiadają, że dalej utrzymać się restrykcji nie da - ocenił w Polskim Radiu 24 dr Sebastian Gajewski z Centrum Daszyńskiego. W "Debacie Poranka" udział wzięli także Maciej Kożuszek ("Gazeta Polska") i Jerzy Mosoń ("Polish Market").
2020-04-20, 10:20
Posłuchaj
Powiązany Artykuł
![Waldemar Kraska 1200.jpg](http://static.prsa.pl/images/ce0bce5f-b4f9-46cd-a0de-75d6b7e8f4f5.jpg)
Wiceminister zdrowia o łagodzeniu obostrzeń: to nie będzie otwieranie drzwi, a tylko uchylenie
Dr Sebastian Gajewski wskazywał w Polskim Radiu 24, że decyzje o łagodzeniu wszelkich obostrzeń powinny być podejmowanie na podstawie wiedzy: nie tylko tej medycznej i ekonomicznej, ale i z zakresu psychologii społecznej.
- Decyzje rządu ws. łagodzenia obostrzeń są niezwykle ostrożne. Poluzowano dwa ograniczenia. Jest to dobry kierunek. Oczekiwania społeczne i gospodarcze są większe, ale może to spowodować wzrost ilości zakażonych - mówił.
Według Macieja Kożuszka powinniśmy się spodziewać, że nawet już w najbliższych dniach będziemy mieli więcej dążeń do poluzowania obowiązujących obostrzeń. - Z punktu widzenia walki z pandemią, jesteśmy w zupełnie innej sytuacji niż jeszcze miesiąc temu - powiedział.
- Widzimy, że rozwój geometryczny choroby nie przebiegał w krajach, w których podjęto stanowcze kroki, choroba nie rozwinęła się na olbrzymią skalę - dodał.
REKLAMA
Powiązany Artykuł
![korona odkarzanie 1200 pap.jpg](http://static.prsa.pl/images/911831b9-c957-45f3-9c12-380656a1e09f.jpg)
Od dziś nowe zasady bezpieczeństwa dot. koronawirusa. Sprawdź, co się zmieniło
"Odmrożenie gospodarki zbyt wcześniej byłoby błędem"
Maciej Kożuszek zwracał uwagę na to, że "trochę nauczyliśmy się żyć w czasie epidemii, stosować zabezpieczenia, wychodzić z domu zachowując środki ostrożności". - Być może możemy pozwolić sobie na zajęcie się teraz gospodarką - powiedział.
- Kryzys gospodarczy to nie tylko mniejsze zarobki, ale również ogromne bezrobocie, którego możemy się spodziewać, a co za tym idzie: stres, problemy psychiczne i zdrowotne - wymieniał.
Z kolei Jerzy Mosoń podkreślał, że w niedzielę mieliśmy szczyt zachorowań od początku epidemii w Polsce. - To oznacza, że cały czas średnia rośnie i jeżeli odmrozimy gospodarkę zbyt wcześnie, to grozi nam to, co stało się np. we Francji - ostrzegał.
- Niektóre państwa jeszcze bardziej zaostrzają restrykcje, jak np. Japonia, która wprowadziła stan wyjątkowy. Inne łagodzą, a jeszcze inne obrały zupełnie inną drogę jak Szwecja, gdzie jest już ponad 1500 przypadków śmiertelnych - wskazywał.
REKLAMA
Zapraszamy do wysłuchania audycji.
* * *
Audycja: "Debata Poranka"
Prowadzący: Mirosław Skowron
Goście: Jerzy Mosoń ("Polish Market"), Maciej Kożuszek ("Gazeta Polska"), Sebastian Gajewski (Centrum Daszyńskiego)
Data emisji: 20.04.2020
REKLAMA
Godzina emisji: 08.35
kstar
Polecane
REKLAMA