Publicysta: USA chcą mieć partnera w tej części Europy. To zabezpieczenie przed agresją Rosji

- Stany Zjednoczone chcą mieć w Europie Środkowo-Wschodniej partnera, [...] który będzie tutaj, przy wsparciu amerykańskim, wydatnym zabezpieczeniem przed agresją rosyjską i przed zbliżeniem rosyjsko-niemieckim - mówił w Polskim Radiu 24 Jakub Maciejewski z tygodnika "Sieci". Gośćmi "Debaty poranka" byli również Michał Płociński z "Rzeczpospolitej" i Grzegorz Osiecki z "Dziennika Gazety Prawnej".

2020-06-24, 10:02

Publicysta: USA chcą mieć partnera w tej części Europy. To zabezpieczenie przed agresją Rosji
Prezydenci USA i Polski - Donald Trump i Andrzej Duda. Foto: Krzysztof Sitkowski/KPRP/Twitter

Posłuchaj

Publicyści o wizycie prezydenta Andrzeja Dudy w USA ("Debata poranka" / PR24) 22:45
+
Dodaj do playlisty

Prezydent Andrzej Duda dotarł już do Waszyngtonu. W godzinach popołudniowych dojdzie do spotkania między nim a prezydentem USA Donaldem Trumpem. W rozmowach mają być poruszone kwestie zwiększenia amerykańskiej obecności wojskowej w Polsce, ponadto rozmowy mają toczyć się na temat walki z pandemią, a także spraw energetycznych i gospodarczych. W Polskim Radiu 24 wizytę komentowali publicyści: Jakub Maciejewski, Michał Płociński i Grzegorz Osiecki.

Jakub Maciejewski z tygodnika "Sieci" stwierdził, że rozpoczęta właśnie wizyta ma spore znaczenie z perspektywy kończącej się w Polsce kampanii wyborczej, jednak nie należy na nią patrzeć tylko pod tym kątem.

Powiązany Artykuł

duda_1200 (6).jpg
Prezydent Andrzej Duda: USA traktują sojusz z Polską bardzo poważnie

- Fakt zbliżenia polsko-amerykańskiego jest czymś więcej, niż tylko bieżącą polityką. Jest czymś, co zakrawa na przewrót geopolityczny. To znaczy, że Stany Zjednoczone chcą mieć w Europie Środkowo-Wschodniej partnera - zresztą nie tylko Polskę, Rumunia też aspiruje do roli wiernego sojusznika Waszyngtonu - takiego partnera, który będzie tutaj, przy wsparciu amerykańskim, wydatnym zabezpieczeniem przed agresją rosyjską i przed zbliżeniem rosyjsko-niemieckim. Takie są założenia obecnej administracji USA - mówił publicysta "Sieci".

Michał Płociński z dziennika "Rzeczpospolita" podkreślił związek między wizytą Andrzeja Dudy w USA a wcześniejszą decyzją Donalda Trumpa o wycofaniu części żołnierzy amerykańskich z Niemiec. Jego zdaniem Trump podważa zaufanie do NATO i wiarygodność Sojuszu.

REKLAMA

- Pakt powinien być jednolity i wiarygodny. Jeżeli to będziemy rozbijać, jeżeli żołnierze będą przyjeżdżać do nas bardziej jako żołnierze amerykańscy, a nie jako część Sojuszu, nawet choćby w odbiorze państw zachodnioeuropejskich, to jest to oczywiście z niekorzyścią dla naszego bezpieczeństwa - mówił.

Czytaj więcej:

- Wiadomo, że Stany Zjednoczone są najważniejszym gwarantem naszego bezpieczeństwa, nikt nie podważa więzi polsko-amerykańskich, ale wszystko powinno odbywać się w ramach Sojuszu i szerszego porozumienia zachodniego - dodał Michał Płociński.

Grzegorz Osiecki z "Dziennika Gazety Prawnej" nie zgodził się z Jakubem Maciejewskim i stwierdził, że pierwszoplanowy w tej wizycie jest jednak wątek kampanijny. Zwrócił uwagę na to, że sztab prezydenta Andrzeja Dudy sięga po rozpoczętą w środę wizytę jako dowód na siłę prezydenta i jego niezależność w prowadzeniu polityki zagranicznej.

REKLAMA

Zwrócił też uwagę na to, że w ten aspekt - kampanii wyborczej w Polsce - zaangażowały się Stany Zjednoczone. - Mamy nieszablonowy gest USA. Jednak to jest ewidentne - ma to taką otoczkę dania sygnału, że obecna administracja waszyngtońska w wyścigu wyborczym w Polsce stawia na prezydenta Dudę - mówił Grzegorz Osiecki.

Więcej w nagraniu.* * *

Audycja: "Debata poranka"
Prowadzi: Eliza Olczyk
Goście: Jakub Maciejewski ("Sieci"), Michał Płociński ("Rzeczpospolita"), Grzegorz Osiecki ("Dziennik Gazeta Prawna")
Data emisji: 24.06.2020
Godzina emisji: 8.36

PR24/jmo

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej