"Narusza naszą suwerenność". Publicyści o uzależnieniu funduszy UE od praworządności

2020-11-17, 09:12

"Narusza naszą suwerenność". Publicyści o uzależnieniu funduszy UE od praworządności
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: Tomasz Bidermann/Shutterstock

- Mechanizm powiązania budżetu unijnego z praworządnością, to należy przypominać, narusza naszą suwerenność i kieruje Unię Europejską w stronę jakiegoś superpaństwa, które zaczynałoby integrować sfery dużo dalej idące - mówił w Debacie Poranka w Polskim Radiu 24 Hubert Kowalski z "Gazety Polskiej". W debacie wzięli również udział: Mateusz Wyrwich ("Niedziela") i Dariusz Grzędziński ("Wprost").

Sondaż United Surveys dla DGP i RMF FM wskazuje, że większość ankietowanych (57 procent) popiera weto wobec unijnego budżetu, jeżeli ma on zostać powiązany z praworządnością. Przeciwnego zdania jest niespełna 20 procent.

Powiązany Artykuł

UNia Europejska free 1200.jpg
Ponad 46 proc. Polaków przeciwko wiązaniu unijnego budżetu z praworządnością

Dariusz Grzędziński ocenił tę większość jako "kruchą". - Moim zdaniem krucha, dlatego, że jeśli zapytać Polaków o to, czy popierają dalszą bytność Polski w UE, to na to pytanie odpowiada twierdząco około 70 procent, być może nawet więcej, więc na tym tle to 57 jest liczbą zdecydowanie mniejszą - podkreślił publicysta.

Posłuchaj

Mateusz Wyrwich, Hubert Kowalski i Dariusz Grzędziński o budżecie UE (PR24/Debata Poranka) 21:27
+
Dodaj do playlisty

- Oczywiście ja nie wierzę w to, że to ewentualne weto może oznaczać polexit - powiedział Grzędziński. Jego zdaniem "na pewno musi oznaczać pewne problemy, bo scenariusze snują się dla nas niekoniecznie optymistyczne".

Powiązany Artykuł

shutterstock flagi Polska UE 1200.jpg
"Polexit to czarny scenariusz". Piotr Cywiński o polskim wecie ws. budżetu UE

Według Grzędzińskiego "istnieje ryzyko, że to 25 państw będzie próbowało stworzyć budżet, który nie będzie nas uwzględniał na takich zasadach, na jakich mieliśmy być uwzględniane pierwotnie". - Być może dojdzie u nas do sytuacji (...) podobnej do tej, jaka miała miejsce na Wyspach Brytyjskich, kiedy to wetem groził ówczesny premier David Cameron i wtedy też doszło do pewnego odwrotu Brytyjczyków od wspólnoty - zauważył gość Polskiego Radia 24.

Z kolei Hubert Kowalski stwierdził, że "ten sondaż, który pokazuje, że Polacy jednak popierają weto, należałoby odczytywać jako dobrą wiadomość, bo to świadczy, że Polacy mają instynkt zachowawczy".

- To prowizorium, jeżeli miałoby ono funkcjonować, wiele wskazuje na to, że byłoby ono dla nas bardziej nawet korzystne - zaznaczył. Dodał, że "mechanizm powiązania budżetu unijnego z praworządnością, to należy przypominać, że narusza naszą suwerenność i kieruje Unię Europejską w stronę jakiegoś superpaństwa, które zaczynałoby integrować sfery dużo dalej idące".

Czytaj także: 

Mateusz Wyrwich zauważył, że "weto jest bardzo ważne, ponieważ mamy stanowić o tym, co w Polsce jest najważniejsze i czy my będziemy decydować o naszej suwerenności, czy nie". Przypomniał także, że te weta były stosowane wielokrotnie w historii UE. Dodał, aby nie robić z weta "jakiegoś demona, straszaka".

- Pomoc dla państw będzie, czy to będzie w postaci pożyczki poszczególnych państw, czy to w postaci pożyczki Unii Europejskiej - podkreślił publicysta.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Audycja: "Debata Poranka"
Prowadząca: Dorota Kania
Gość: Mateusz Wyrwich ("Niedziela"), Dariusz Grzędziński ("Wprost"), Hubert Kowalski
Data emisji: 17.11.2020
Godzina emisji: 8.36

itom/pr24

Polecane

Wróć do strony głównej