Jerzy Mosoń: Rosja nie wybaczyłaby Niemcom przekazania broni Ukrainie

- Niemcom bardzo zależy na Nord Stream 2. Gdyby zdecydowały się na przekazanie uzbrojenia, to prawdopodobnie wszelkie relacje z Rosją zostałyby poważnie nadszarpnięte. Rosja by tego nie wybaczyła - powiedział w "Debacie poranka" Jerzy Mosoń z Fundacji Fibre.

2021-04-26, 09:32

Jerzy Mosoń: Rosja nie wybaczyłaby Niemcom przekazania broni Ukrainie
zdjęcie ilustracyjne. Foto: twitter.com/LANDCMD

Posłuchaj

Goście Mirosława Skowrona o stosunku państw europejskich do Rosji ("Debata poranka")
+
Dodaj do playlisty

Ukraina zwróciła się do Niemiec z prośbą o broń defensywną, aby bronić wybrzeża Morza Czarnego przed ewentualną agresją ze strony Rosji. Niemieccy politycy są podzieleni.

Powiązany Artykuł

ukraina wojsko flaga donbas 1200 free.jpg
Ukraina prosi Niemcy o broń defensywną. Politycy podzieleni

- Nie wierzę kompletnie w sprawczość Unii Europejskiej, czyli Niemiec, w kwestii powstrzymywania i odstraszania Rosji. (…) Ponadto Władimir Putin, wysyłając wojska na granicę z Ukrainą, zrobił pewien trik. Wszedł do pokoju negocjacyjnego i drugiej stronie nastąpił na nogę. W zamian za zejście z tej nogi otrzymał na początek zaproszenie na szczyt klimatyczny - zauważył Maciej Kożuszek.

Zdaniem dr. Sebastiana Gajewskiego, Niemcy od lat prowadzą politykę wschodnią, która oparta jest na przekonaniu, że współpraca i deeskalacja napięć między Europą a Rosją jest najlepszą drogą dla zachowania spokoju w tych relacjach.

Posłuchaj

Goście Mirosława Skowrona o stosunku państw europejskich do Rosji ("Debata poranka") 21:38
+
Dodaj do playlisty

Dodał też, że rosyjskie działania przy wschodniej granicy Ukrainy, ostatnie napięcia, nie są nakierowane na to, by wywołać kolejny konflikt.

REKLAMA

- Chodzi przede wszystkim o to, żeby utrzymać wizerunek Ukrainy, jako państwa upadłego, które nie radzi sobie ani z sytuacją wewnętrzną, ani zewnętrzną, które ma konflikty graniczne i z którym nie za bardzo warto współpracować, przed którym droga integracji z UE czy NATO powinna być zamknięta - zaznaczył gość Polskiego Radia 24.

Jerzy Mosoń zwrócił uwagę, że apel o przekazanie broni może mieć charakter czysto polityczny, którego celem jest ujawnienie postawy Berlina względem konfliktu rosyjsko-ukraińskiego.

- Niemcom bardzo zależy na Nord Stream 2. Gdyby zdecydowały się na przekazanie uzbrojenia, to prawdopodobnie wszelkie relacje z Rosją zostałyby poważnie nadszarpnięte. Rosja by tego nie wybaczyła. Ukraina nie ma co liczyć dziś na Stany Zjednoczone czy Europę Zachodnią. Jest za to w bardzo dobrej komitywie z Turcją, która może powstrzymywać Putina - wskazał Mosoń.

* * *

Audycja"Debata poranka"

REKLAMA

Prowadzący: Mirosław Skowron

Goście: Jerzy Mosoń z Fundacji Fibre, dr Sebastian Gajewski z Centrum im. Daszyńskiego, Maciej Kożuszek z "Gazety Polskiej"

Data emisji: 26.04.2021

Godz. emisji: 8.35

REKLAMA

Polskie Radio 24/db

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej