"Sytuacja Polski nie jest w tym kryzysie łatwa". Kobeszko o migracjach
- Sytuacja Polski jako członka Unii Europejskiej, stanowiącego jej wschodnie granice, nie jest łatwa w tym kryzysie. Na razie warto podkreślić, że nie jest to obecnie kryzys o takiej mocy, jaka miała miejsce w 2015 r. - mówił w Polskim Radiu 24 Łukasz Kobeszko ("Nowa Konfederacja"). Gośćmi audycji byli również Jerzy Mosoń (Fundacja FIBRE) i Maciej Kożuszek ("Gazeta Polska").
2021-08-23, 10:30
Od kilkunastu dni na granicy polsko-białoruskiej w Usnarzu Górnym koczuje grupa uchodźców. Migranci są pilnowani przez służby obu krajów. W przypadku Polski jest to Straż Graniczna oraz wojsko wysłane przez Ministerstwo Obrony Narodowej.
Powiązany Artykuł
Sytuacja na wschodniej granicy Unii Europejskiej. Maleje liczba migrantów na Litwie i Łotwie
Racjonalne działania i pomoc
Łukasz Kobeszko wskazał, że sytuacja Polski jako członka Unii Europejskiej, stanowiącego jej wschodnie granice, nie jest łatwa w tym kryzysie. Jego zdaniem, należy jednak podkreślić, że skala problemu nie jest aż tak duża, jak miało to miejsce w 2015 roku.
- Sytuacja jest o tyle trudna, że bardzo często w tej dyskusji powołujemy się na zapisy Konwencji Genewskiej ws. uchodźców z 1951, kiedy sytuacja była zupełnie inna niż dzisiaj - zauważył dziennikarz. - Tamte zapisy nie brały pod uwagę takiej sytuacji, z jaką mamy do czynienia od kilku lat, że politycy jak Łukaszenka będą grali kartą uchodźczą i próbowali destabilizować obszar sąsiednich krajów - dodał.
Zdaniem gościa PR24 należy połączyć racjonalne działanie z pomocą uchodźcom. - Tym ludziom rzeczywiście pomagać i nawet jeśli się u nas znajdą, trzeba się zachowywać w sposób godny. Ale trzeba też widzieć ten problem i nie dopuszczać do tego, aby działania np. Mińska destabilizowały wschodnią granicę Unii Europejskiej - mówił publicysta.
REKLAMA
Posłuchaj
Narzędzie polskiego rządu
Powiązany Artykuł
SG: tylko wczoraj wykryto prawie 100 prób nielegalnego przekroczenia polsko-białoruskiej granicy
Jerzy Mosoń zwrócił z kolei uwagę na "bardzo poważne narzędzie, jakie ma w rękach polski rząd, a którego może użyć w kontekście kryzysu migracyjnego". Jak wytłumaczył, jest to "nazwanie tego, z czym mamy do czynienia" przez wysokiego rangą urzędnika.
- Gdyby np. premier Mateusz Morawiecki powiedział, że jest to wojna hybrydowa ze strony Białorusi, to z jednej strony Polska zyskałaby moralną możliwość obrony swoich granic, ponieważ osoby, które koczują na granicy, zostałyby uznane za narzędzie w rękach dyktatora. Z drugiej strony, to bardzo niebezpieczne w obszarze języka dyplomacji, bo to by ustawiło Warszawę w stosunku do Mińska jako stolicę, która broni się, więc może użyć jakiejś siły - mówił redaktor.
Zdaniem rozmówcy tego typu "ostateczną broń, premier trzyma na ostatnią chwilę, kiedy kryzys migracyjny będzie przybierał na sile".
REKLAMA
- Polska oferuje pomoc humanitarną imigrantom. MSZ wystosowało notę dyplomatyczną do Białorusi
- "Rząd robi ustawkę medialną". Kierwiński o sytuacji na granicy polsko-białoruskiej
- Premier: Polska, Litwa, Łotwa i Estonia będą chronić swoje granice przed nielegalnymi działaniami Mińska
Debata Publiczna
Maciej Kożuszek oceniając polską debatę publiczną ws. uchodźców, przyznał, że w pewnym stopniu "po obu stronach politycznej barykady trochę wróciliśmy do linii podziałów z 2015 roku".
Powiązany Artykuł
"Nie wierzę, że te 30 osób jest problemem dla bezpieczeństwa państwa". Kierwiński o sytuacji na granicy polsko-białoruskiej
- Pojawia się argument, że "wy chrześcijanie z PiS-u, narodowcy, powinniście używać swojego chrześcijańskiego miłosierdzia". Mamy też happeningi, noszenie śpiworów itp. Po drugiej stronie też pojawiają się te same, już nudne argumenty, że to wcale nie są inżynierowie czy archikteci - mówił dziennikarz.
REKLAMA
Redaktor podkreślił, że obecnie mamy do czynienia z "zupełnie inną sytuacją" niż w 2015 roku. Według rozmówcy aktualne wydarzenia są elementem wojny hybrydowej prowadzonej przez Aleksandra Łukaszenkę.
- Jest też drugi czynnik, tzn. w 2015 można było utrzymywać, że w Polsce mamy prawicowy populistyczny rząd, a liberalna Europa chce tych uchodźców przyjmować. Teraz sytuacja jest zupełnie inna - wskazał gość PR24 i przywołał stanowisko prezydenta Joe Bidena.
Zapraszamy do wysłuchania audycji.
***
Prowadzący: Mirosław Skowron
REKLAMA
Goście: Jerzy Mosoń, Fundacja Fibre, Maciej Kożuszek, “Gazeta Polska”, Łukasz Kobeszko, Nowa Konfederacja
Audycja: Debata poranka
Data emisji: 23.08.2021
Godz. emisji: 8.35
REKLAMA
jbt
Polecane
REKLAMA