Łęski o wyższości prawa krajowego nad unijnym: o swoją suwerenność w tym zakresie musimy zadbać sami
- Wydaje się, że w kwestii tzw. wyższości prawa europejskiego nad polskim, czy odwrotnie, pewne rzeczy trzeba wyklarować. Prawo europejskie może mieć prymat, o ile jest to realizacja zawartych w traktatach porozumień podpisanych przez Polskę i w zakresie, w którym dotyczą nas traktaty - mówił w Polskim Radiu 24 Jacek Łęski z TVP. Gośćmi "Debaty poranka" byli także Bogumił Łoziński ("Gość Niedzielny") i dr Bartosz Machalica (Centrum Daszyńskiego).
2021-09-22, 10:15
Trybunał Konstytucyjny zajmie się wnioskiem premiera Mateusza Morawieckiego dot. zasady wyższości prawa unijnego nad krajowym zapisanej w traktatach. Rozprawa TK w pełnym składzie rozpoczęła się w końcu sierpnia, wówczas po półgodzinie ogłoszono przerwę.
Powiązany Artykuł
"Jest najwyższym prawem". Prezes TK o poszanowaniu konstytucji przez wspólnotę międzynarodową
- Jeśli odbędzie się rozprawa, to Trybunał nie ma innego wyjścia, jak pójść drogą orzecznictwa, które było do tej pory. Poprzednie orzeczenia Trybunału, które dotyczyły tej sprawy w różnych aspektach, mówiły jednoznacznie, że prawo krajowe jest ważniejsze niż prawo Unii Europejskiej - przypomniał Bogumił Łoziński.
Jak zaznaczył publicysta "Gościa Niedzielnego" traktaty europejskie mówią o dostosowaniu prawa polskiego do prawa Unii Europejskiej, ale nie mówią o wyższości. - Mówią, że jeżeli chodzi o prawo europejskie, które jest zgodne z traktatami, to my w swoim prawodawstwie to prawo powinniśmy uwzględnić, tworząc nowe czy też modyfikując istniejące. Jednak jest to co innego niż uznanie nadrzędności - zauważył.
Z kolei dr Bartosz Machalica stwierdził, że nie przypisywałby orzeczeniu TK przełomowego znaczenia. - To jest kolejna potyczka między polskim rządem a instytucjami unijnymi, a nie jakieś decydujące starcie - ocenił.
REKLAMA
Posłuchaj
- Nikt nam nie zagwarantuje własnej suwerenności i niezależności. To jest kwestia siły państwa i jego sprawności. W tym przypadku mamy do czynienia z dosyć kuriozalną sytuacją, bo sugerowanie, że Polska może mieć niewypłacone pieniądze tylko dlatego, że toczy się postępowanie przed TK, takie samo jak miało miejsce w innych państwach, to jest to ewidentne łamanie wszelkich zasad, które były u podstaw UE. Nie możemy się zgodzić na tego typu traktowanie - stwierdził Łęski.
Więcej w nagraniu.
***
Audycja: "Debata poranka"
Prowadziła: Eliza Olczyk
REKLAMA
Goście: Bogumił Łoziński ("Gość Niedzielny"), Jacek Łęski (TVP), Dr Bartosz Machalica (Centrum Daszyńskiego)
Data emisji: 22.09.2021
Godzina: 08.35
kmp
REKLAMA
Polecane
REKLAMA