more_horiz

"Ten projekt pogorszy nasze relacje z KE". Michał Płociński o reformie wymiaru sprawiedliwości

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2021 09:15
- To jest na razie początek drogi, ale sam fakt, że taki projekt się pojawił, budzi takie może nie zdziwienie, ale u mnie pojawił się strach - mówił w Polskim Radiu 24 Michał Płociński ("Rzeczpospolita"). Gośćmi audycji byli także Jacek Łęski (Telewizja Polska) i Tomasz Kozłowski ("Fakt").
prof-Tomasz-Grzegorz-Grosse.jpg
"Trudne do spełnienia". Prof. Grosse o żądaniach KE ws. wymiaru sprawiedliwości w Polsce

"Rzeczpospolita" donosi, że w ramach zapowiadanych zmian w sądownictwie Sąd Najwyższy ma przejść rewolucyjną zmianę porównywalną z utworzeniem na nowo tego sądu po zmianach ustrojowych z 1989 r. Według dziennika gruntownie zreformowany SN nie będzie duży, bo zamiast obecnych pięciu izb, byłyby tylko dwie: Izba Prawa Publicznego i Izba Prawa Prywatnego.

W Polskim Radiu 24 projekt reformy skomentował redaktor "Rzeczpospolitej", Michał Płociński. Jak podkreślił, "nie mamy żadnej pewności czy ten projekt będzie procedowany i czy nie zostanie zmieniony". - Nie wiemy też oczywiście, czy prezydent się na niego zgodzi - dodał.

Posłuchaj
21:00 PR24_mp3 2021_11_03-08-37-04.mp3 Michał Płociński: ten projekt pogorszy nasze relacje z KE (Polskie Radio 24)

- To jest na razie początek drogi, ale sam fakt, że taki projekt się pojawił, budzi takie może nie zdziwienie, ale u mnie pojawił się strach - zaznaczył. - Ten projekt raczej do niczego dobrego nas nie zaprowadzi i raczej pogorszy nasze relacje z KE - podkreślił.

Jacek Łęski z Telewizji Polskiej zaznaczył z kolei, że "to na pewno będzie problematyczne". - Widzimy, z jakim oporem jakakolwiek reforma sądownictwa jest w Polsce wdrażana - wskazał.

- My to oczywiście mówimy w kontekście reform wdrażanych od 2015 roku przez Prawo i Sprawiedliwość i ministra Ziobrę, natomiast wcześniej przypomnijmy, że były próby liftingu tego sądownictwa, lekkiego choćby przemodelowania tego systemu, który w Polsce się kompletnie nie sprawdził, i wtedy też opór był zaciekły - zauważył.

"Sąd Najwyższy będzie zorganizowany na nowo"

Tomasz Kozłowski przypomniał natomiast, że "prezes Jarosław Kaczyński zapowiadał kilka tygodni temu, że Sąd Najwyższy zostanie zorganizowany na nowo". - Myślę więc, że tu będzie bardzo duża wola i bardzo duża presja na to, żeby jednak w Sądzie Najwyższym zrobić rewolucję - zaznaczył.

Jak wskazał redaktor "Faktu", "myślę, że reforma wymiaru sprawiedliwości w 3/4 zostanie przepchnięta przez Sejm".

Więcej w nagraniu. 

***

Audycja: "Debata Poranka"

ProwadzącaEliza Olczyk

Goście: Michał Płociński ("Rzeczpospolita"), Jacek Łęski (Telewizja Polska), Tomasz Kozłowski ("Fakt")

Data emisji: 3.11.2021

Godzina emisji: 8.35

jb

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem