Ustawa medialna na biurku prezydenta. Marek Wróbel: Andrzej Duda poddawany jest naciskom

2021-12-22, 10:11

Ustawa medialna na biurku prezydenta. Marek Wróbel:  Andrzej Duda poddawany jest naciskom
W ocenie Marka Wróbla, podpisy zbierane przez TVN są formą nacisku na prezydenta . Foto: Hubert Petrykowski/KPRP

- Sprawa jest bardzo medialna, wywleczona na widok publiczny. Sam prezydent jest również poddawany naciskom, np. przez bezpośrednie wzywanie go do weta na demonstracjach, czy poprzez akcję zbierania podpisów, którą zainicjował TVN - mówił w Polskim Radiu 24 Marek Wróbel (Fundacja Republikańska). Gośćmi "Debaty poranka" byli również Piotr Grzybowski (Tygodnik Katolicki "Niedziela") i Patryk Słowik (portal Wirtualna Polska).

Sejm, zgodnie z rekomendacją komisji kultury, odrzucił 17 grudnia uchwałę Senatu w sprawie nowelizacji ustawy medialnej. Za odrzuceniem głosowało 225 posłów Prawa i Sprawiedliwości, trzech Kukiz'15 i jeden niezrzeszony - Łukasz Mejza. Przeciwko 212 posłów: Koalicji Obywatelskiej, Lewicy, Koalicji Polskiej-PSL, Polski 2050, Porozumienia i kół poselskich. Posłowie Konfederacji wstrzymali się od głosu. 

Nowelizacja ustawy o radiofonii i telewizji zakazuje posiadania udziałów większościowych w polskich mediach kapitałowi spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Dotyczy to między innymi stacji TVN, która należy do amerykańskiego koncernu Discovery.

Andrzej Duda może ustawę podpisać, zawetować lub skierować do Trybunału Konstytucyjnego. Uchwalenie ustawy wywołało protesty z udziałem polityków opozycji.

Prezydenckie weto 

W ocenie Marka Wróbla, prezydent Andrzej Duda raczej nie podpisze nowelizacji ustawy medialnej, chociaż nie wiemy, jakie negocjacje toczą się w zaciszu gabinetu.

- Wydaje się po dotychczasowych wypowiedziach samego prezydenta, a także jego ministrów, że Andrzej Duda ma duże wątpliwości, co do ustawy medialnej, więc wskazywałoby to na weto. Moim zdaniem najbardziej prawdopodobne jest odesłanie przez prezydenta tej ustawy do Trybunału Konstytucyjnego - dodał.

Z kolei Patryk Słowik odniósł się do zarzutów, że kwestia ustawy medialnej wróciła do Sejmu niespodziewanie. 

- Sprawa ustawy medialnej pokazuje, że przykrywanie tematów nie działa. Jeżeli wybrano ją do zasłonienia innego tematu to było to nieopłacalne - ocenił. 

- Jeżeli ustawa medialna trafi do TK to zamierzenie władzy, moim zdaniem, zostałoby osiągnięte - skomentował publicysta Wirtualnej Polski. 

Posłuchaj

Publicyści o nowelizacji ustawy medialnej ("Debata poranka") 21:59
+
Dodaj do playlisty

- Skierowanie ustawy medialnej do TK będzie najkorzystniejszym rozwiązaniem dla wszystkich stron - dla parlamentu, redakcji i dla prezydenta - podsumował Piotr Grzybowski. 

Więcej w nagraniu.

***

Audycja: "Debata poranka"

Prowadziła: Eliza Olczyk 

Goście: Marek Wróbel (Fundacja Republikańska), Piotr Grzybowski (Tygodnik Katolicki "Niedziela"), Patryk Słowik (portal Wirtualna Polska)

Data emisji: 22.12.2021

Godzina: 08.35

kmp

Polecane

Wróć do strony głównej