more_horiz

"Putin świetnie wyczuł moment. To nie jest przypadek". Pietryga o rosyjskiej inwazji na Ukrainę

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2022 09:37
- Mamy w tej części Europy sytuację najgorszą od zimnej wojny, a nawet II wojny światowej - powiedział w Polskim Radiu 24 Tomasz Pietryga ("Rzeczpospolita"). Gośćmi audycji "Debata poranka" byli także Tomasz Sakiewicz ("Gazeta Polska") i Agaton Koziński ("Wszystko Co Najważniejsze").

Nad ranem Rosja zaatakowała Ukrainę. Inwazja z każdą chwilą się rozszerza na kolejne regiony kraju. Kraje i instytucje międzynarodowe zapowiadają kolejne sankcje.

- Reakcja powinna być taka, żeby wyprowadzić Władimira Putina z równowagi. Do tej pory to on działał za pomocą faktów dokonanych i robił rzeczy, których Zachód się nie spodziewał - podkreślił Agaton Koziński. - Zachód musi zacząć robić rzeczy, które są nie do pomyślenia dla Władimira Putina - dodał.

Tomasz Pietryga ocenił, że "mamy w tej części Europy sytuację najgorszą od zimnej wojny, a nawet II wojny światowej". Zastanawiał się, czy w odwecie zostaną zastosowane "poważne sankcje". - Zachodni świat jest bliższy temu, niż był kilka dni temu, gdy były mrzonki, że można rozwiązać tę sprawę środkami dyplomatycznymi. Reakcja musi być zdecydowana - zaznaczył publicysta.

- Nie chodzi o to, żeby nie brać, ale żeby nie płacić. Jeśli Rosja nie zakręci kurków z gazem, to przestać za to płacić. Wojna to wojna. Potraktujmy Rosję jak należy - jak wroga - powiedział Tomasz Sakiewicz. W jego opinii konsekwencje powinny być dotkliwe i dotknąć także prorosyjskich publicystów na terenie Polski, którzy fetowali atak na Ukrainę.

Posłuchaj
18:15 PR24_mp3 2022_02_24-08-40-48.mp3 Tomasz Pietryga, Agaton Koziński i Tomasz Sakiewicz o rosyjskiej inwazji na Ukrainę i koniecznych sankcjach wobec agresora (Debata poranka/Polskie Radio 24) 

Dobry czas na atak?

Koziński podkreślił, że żyjemy w czasach kryzysów. - Taka jest specyfika naszej cywilizacji - podatność na kryzysy jest ogromna. Władimir Putin ewidentnie umie wykorzystywać te kryzysy i na nich grać - zauważył. Zwrócił także uwagę, że "nikt nie podważa supremacji Putina i struktur, które za nim bezpośrednio stoją". - To jest ogromny kraj - 145 mln w ręku jednego obywatela i wszyscy są zależni od jego decyzji - zaznaczył.

- Rozprzężenie społeczeństw można wykorzystać do generowania konfliktów i prowadzenia wojen. Putin świetnie wyczuł moment. To nie jest przypadek, że to wszystko dzieje się teraz - podkreślił Pietryga.

Sakiewicz, pytany o ewentualny sprzeciw wewnątrz Rosji, ocenił, że "spora część Rosjan nie chciała tej wojny". - Możliwe, że znaczna część KGB-owskich elit jest zadowolona z tej sytuacji - to jest największa tragedia Rosji - podkreślił i dodał, że bunt mogą wywołać dotkliwe sankcje, które pozbawią ich dostępu do majątków na terenie Europy.

Czytaj także:

Więcej w nagraniu rozmowy.

***

Audycja: "Debata Poranka"

ProwadzącyStanisław Janecki

Goście: Tomasz Pietryga ("Rzeczpospolita"), Tomasz Sakiewicz ("Gazeta Polska"), Agaton Koziński ("Wszystko Co Najważniejsze")

Data emisji: 24.02.2022

Godzina emisji: 8.40

st 

Zobacz także

Zobacz także