Rosja wstrzymuje dostawy gazu. Agaton Koziński: nieskuteczny strzał ostrzegawczy

- Rosja przykłada pistolet gazowy do głowy. Na razie oddała strzał ostrzegawczy w powietrze, bo uderzyła w Bułgarię i Polskę, odcięła gaz krajom, które są sobie w stanie dosyć skutecznie poradzić. Polska jest już praktycznie niezależna od gazu rosyjskiego - mówił w Polskim Radiu 24 Agaton Koziński (publicysta). Gośćmi "Debaty poranka" byli również Tomasz Sakiewicz ("Gazeta Polska") i dr hab. Sebastian Gajewski (Centrum im. I. Daszyńskiego). 

2022-04-28, 10:56

Rosja wstrzymuje dostawy gazu. Agaton Koziński: nieskuteczny strzał ostrzegawczy
W ocenie Kozińskiego wstrzymanie dostaw gazu krajom, które były na to przygotowane, to nietrafiony pomysł Kremla . Foto: QiuJu Song/Shutterstock

Szefowa Komisji Europejskiej podkreślała, że Unia przyspieszy plan odchodzenia od dostaw rosyjskich surowców energetycznych. - Era rosyjskich paliw kopalnych kończy się. Europa idzie naprzód - mówiła. Ursula von der Leyen dodała, że poprzez wstrzymanie dostaw gazu Kreml sam niszczy rosyjską gospodarkę, bo odcina istotne źródło dochodów.

Przewodnicząca KE zapewniła, że Unia zrobi wszystko, by decyzja Gazpromu miała jak najmniejszy wpływ na konsumentów we Wspólnocie, że reakcja będzie zjednoczona i skoordynowana. - Kreml poniósł porażkę, usiłując wbić klin między kraje członkowskie - powiedziała przewodnicząca Komisji.

Sukces? Spójna polityka gazowa

Słowa Ursuli von der Leyen skomentował na antenie PR 24 dr hab. Sebastian Gajewski

REKLAMA

- Wszyscy życzylibyśmy sobie, by dalszy bieg spraw związanych ze wstrzymaniem dostarczania gazu do Polski czy innych państw UE wyglądał tak samo. (...) Modelowe rozwiązanie byłoby takie, że wstrzymanie dostarczania gazu do Polski, czy do jakiegokolwiek innego państwa lub państw UE, skończy się w ten sposób, że nie będziemy płacić za gaz w rublach, Rosja nie będzie zarabiać. (...) Jeśli KE uzna formalnie, że płacenie za gaz w rublach jest złamaniem unijnych sankcji wobec Rosji, że to nie będzie tolerowane przez instytucje unijne, wtedy będziemy mieli sukces - ocenił. 

Agaton Koziński stwierdził, że o taką jedność w kwestii polityki gazowej może być trudno, bo jak przypomniał, nie wszystkie państwa unijne gotowe są na rezygnację z dostaw rosyjskiego gazu. 

- Od rosyjskiego gazu potężnie uzależnione są Niemcy i Austria. To te dwa kraje, które są wręcz zmuszone do jego zakupu. Nie widać na razie ruchów w kierunku dywersyfikacji dostaw gazu - zauważył. 

Jak dodał, klasyczna metoda Putina: "dziel i rządź", w przypadku Unii Europejskiej i polityki energetycznej się sprawdza. 

REKLAMA

Dalsze sankcje wobec Rosji

Z kolei Tomasz Sakiewicz, zapytany skuteczność sankcji unijnych nałożonych na Rosję, odpowiedział, że "sprawa nie jest zerojedynkowa, co jest złą wiadomością dla Ukrainy, ponieważ sankcje wobec Rosji działają bardzo wolno i w sposób niepełny".

- Powoli jednak zaczynają skubać rosyjską gospodarkę. Przy takich Federacja Rosyjska wytrzyma jeszcze mniej więcej rok, zanim rozleci się gospodarczo - wyraził przekonanie. Jak zaznaczył, "gdyby Putin myślał o przyszłości Rosji, to już kończyłby wojnę i dogadywał się z Zachodem, co byłoby bardzo trudne" .

Więcej w nagraniu. 

Posłuchaj

Publicyści o rosyjskiej polityce gazowej ("Debata poranka") 22:33
+
Dodaj do playlisty

***

REKLAMA

AudycjaDebata poranka

Prowadził: Stanisław Janecki

Goście: dr hab. Sebastian Gajewski (Centrum im. I. Daszyńskiego), Agaton Koziński (publicysta), Tomasz Sakiewicz ("Gazeta Polska")

Data emisji: 28.04.2022

REKLAMA

Godzina emisji: 08.36

kmp

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej