more_horiz

Rosji grozi bankructwo? Piekutowski: są prognozy, które mówią o tym jednoczenie

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2022 10:30
- Niestety potęga Rosji oparta na jej naturalnych zasobach jest większa niż przewidywano - mówił w Polskim Radiu 24 Jarema Piekutowski z "Nowej Konfederacji". Gośćmi audycji byli też: Miłosz Lodowski, publicysta oraz dr Bartosz Machalica z Centrum im. Daszyńskiego. 

Goście PR24 rozmawiali o sankcjach nakładanych na Rosję przez Zachód za jej inwazję na Ukrainę i wysokim poziomie rubla. Zdaniem Jaremy Piekutowskiego z "Nowej Konfederacji", na początku zakładano optymistyczne prognozy dotyczące tego, że Rosja zbankrutuje już w kwietniu, ale tak się nie stało.

- W pewnym sensie te prognozy były przedstawiane propagandowo, by zagrzać do boju, to się jednak nie sprawdziło. Są prognozy rzetelne ekonomistki Tatiany Michajłowej o tym, że prawdziwe kłopoty gospodarcze Rosji zaczną się we wrześniu, ale także nie jest to takie pewne. Świat zachodni testuje więc Rosję i jej parterów handlowych - wyjaśnił Jarema Piekutowski.

"Cypr kierunkiem omijania sankcji"

Przed niewypłacalnością mogłyby Rosję uchronić 175 mld dol. znajdujące się w rezerwie strategicznej, jednak są one zamrożone i Rosja nie może z nich korzystać. Chodzi o środki zgromadzone w Narodowym Funduszu Dobrobytu Rosji i w funduszu rezerwowym. Środki te są zgromadzone w obligacjach państw, które nałożyły na Rosję sankcje.

Miłosz Lodowski, publicysta zauważył, że pojawił się kolejny kierunek omijania sanacji zachodnich, którym jest Cypr który stał się miejscem pośrednictwa rozmaitych biznesów. To o tyle wygodna wyspa dla Rosji, że od lat miała ona tam wiele interesów tzw. "umbrella company's" dla sektora IT.

"Rosja zależy od importu"

- Interesującą destynacją dla Rosji jest Uzbekistan, część interesów idzie przez Gruzję, a rolą sankcji jest próba zjednoczenia Zachodu, Rosjanie z kolei robią wszystko, by powiedzieć światu iż sankcje nie działają. W konsekwencji jednak, Rosja zależy od importu wielu kluczowych elementów, więc długofalowo zobaczymy skutki sankcji - powiedział publicysta.

Dr Bartosz Machalica z Centrum im. Daszyńskiego dodał, że należy wykazać się cierpliwością jeśli chodzi o działanie sankcji Zachodu, a sam Putin "gra" na przeczekanie, będzie chciał dotrwać do wyborów prezydenckich w USA gdzie może dojść do zmiany władzy, a scenariuszem idealnym dla niego byłoby zwycięstwo Donalda Trumpa.

Czytaj także: 

- Dlatego sankcje muszą być dotkliwe i konsekwentne. Rosjanie liczyli też na to, że wraz z Chinami stworzą blok, który pozwoli im przejść suchą stopą przez kryzys, tymczasem Chińczycy myślą bardziej długofalowo i nie spieszą się z perspektywiczną pomocy Rosji, co jest zaskoczeniem. Prowadzą tutaj taką pokrętną narrację  - powiedział dr Bartosz Machalica.


Posłuchaj
22:29 _PR24_AAC 2022_05_13-08-35-55.mp3 Bankructwo Rosji? Piekutowski: są niezależne prognozy, które mówią jednoczenie o tej sprawie ("Debata Poranka")

***

Audycja: "Debata Poranka"

Prowadzący: Adrian Klarenbach

Gość: Jarema Piekutowski z "Nowej Konfederacji", Miłosz Lodowski, publicysta oraz dr Bartosz Machalica z Centrum im. Daszyńskiego

Data emisji: 13.05.2022

Godzina: 08:35

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem