more_horiz

Sojusz Północnoatlantycki obejmie kolejne państwa. Jędrzej Lipski: to większy poziom bezpieczeństwa w Europie

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2022 10:34
- Putin niejednokrotnie odgrażał się, że po Ukrainie przyjdzie czas na państwa bałtyckie, m.in. na Finlandię. Szwecja również czuła się zagrożona, zwłaszcza że wypowiedzi prezydenta Federacji Rosyjskiej o faszyzmie szerzącym się w Szwecji były jednoznaczne - mówił w Polskim Radiu 24 Jędrzej Lipski ("Dziennik Zachodni"). Gośćmi "Debaty poranka" byli również Stefan Sękowski (Nowa Konfederacja) i Michał Płociński ("Rzeczpospolita"). 

- To dobry dzień w krytycznym momencie dla naszego bezpieczeństwa - tak sekretarz generalny NATO skomentował wnioski Szwecji i Finlandii o przyjęcie do Sojuszu Północnoatlantyckiego. Jens Stoltenberg odebrał dokumenty z rąk ambasadorów obu krajów przy NATO.

Kolejne rozszerzenie NATO po 2020 roku skomentował Jędrzej Lipski, w którego ocenie krok Finlandii i Szwecji to słuszna decyzja.

- Szybka ścieżka legislacyjna zwłaszcza Finlandii, a następnie Szwecji to jest podniesienie poziomu bezpieczeństwa w Europie. To są dwa państwa, które chcą wstąpić do NATO i prawdopodobnie zostaną przyjęte. Oczywiście tutaj bardzo dużą rolę odgrywa Turcja - ocenił.      

Agencja Associated Press informuje, że Turcja, grożąc zablokowaniem przyjęcia Szwecji i Finlandii do NATO, chce uzyskać ustępstwa Zachodu m.in. w temacie ograniczenia wsparcia Helsinek i Sztokholmu dla Kurdów, czy zniesienia embarga na dostawy pewnych typów broni dla Ankary. Sojusz potrzebuje jednomyślności, by przyjąć kolejnych członków.

Do tej kwestii odniósł się Michał Płociński, który przypomniał, że Turcja "przez samą UE została nauczona polityki transakcyjnej przy okazji kryzysu migracyjnego". - Nie bądźmy teraz zaskoczeni, że Turcja chce coś za coś - dodał. 

Z kolei Stefan Sękowski zwrócił uwagę na to, że wstąpienie Finlandii i Szwecji do NATO jest dla Polski "jednoznacznie korzystne". - Rosja w sytuacji hipotetycznego bezpośredniego konfliktu z którymś z państw NATO (...) będzie miała rozciągnięty front - wyjaśnił.

Więcej w nagraniu. 

Posłuchaj
21:37 PR24_mp3 2022_05_18-08-35-31.mp3 Publicyści o rozszerzeniu NATO ("Debata poranka") 

***

AudycjaDebata poranka

Prowadziła: Eliza Olczyk  

Goście: Jędrzej Lipski ("Dziennik Zachodni"), Stefan Sękowski (Nowa Konfederacja), Michał Płociński ("Rzeczpospolita")

Data emisji: 18.05.2022

Godzina emisji: 08.35

kmp

Zobacz także

Zobacz także