more_horiz

Jacek Liziniewicz o utajnieniu procesu TVN: to zapowiedź tego, jak on się skończy

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2022 10:00
- Nic by nie stało na przeszkodzie, aby ten proces był jawny. Stało się jednak inaczej i myślę, że jest to zapowiedź tego, jak się skończy proces - mówił w Polskim Radiu 24 Jacek Liziniewicz ("Gazeta Polska"). Gośćmi audycji byli także Marek Wróbel (Fundacja Republikańska) i Michał Piękoś ("Trybuna").

Były operator stacji TVN Kamil Różalski wytoczył stacji proces o łamanie praw pracowniczych i mobbing w firmie. Oprócz niego na taki ruch zdecydowali się również inni byli pracownicy. Na wniosek pełnomocników stacji sąd utajnił postępowanie.

Na antenie Polskiego Radia 24 sprawę utajnienia procesu TVN ocenili goście "Debaty poranka". Jak wskazał Jacek Liziniewicz, "nic by nie stało na przeszkodzie, aby ten proces był jawny". - Opinia publiczna się tym interesuje, ma prawo wyrobić sobie zdanie, słuchając byłych pracowników TVN i obecnego kierownictwa stacji - podkreślił. 

"To zapowiedź tego, jak się skończy proces"

Dodał, że "stało się inaczej i myślę, że jest to zapowiedź tego, jak się skończy proces". - Sędziowie w Polsce nadal są specyficzną kastą i zaciągnęli olbrzymi dług wdzięczności u stacji TVN, ale też u innych mediów - powiedział.

Michał Piękoś zaznaczył, że "to jest taki bardzo popularny precedens w Polsce, że za każdym razem, kiedy pracownicy pozywają swojego pracodawcę i kiedy jest to pracodawca rozpoznawalny, bardziej ważny, to wtedy sędziowie od razu taki proces utajniają, żeby broń Boże społeczeństwo nie dowiedziało się, co tak naprawdę ci pracodawcy robią".

- Uważam, że to jest z wielką szkodą dla związków zawodowych, dla ludzi pracy oraz szerzej dla społeczeństwa - wskazał. - Takie sprawy trzeba nagłaśniać i mówić otwarcie po to, aby namawiać Polaków, by z takimi nieuczciwymi praktykami walczyli. W Polsce jednak, w polskich sądach, jest taka kultura zamiatania tego typu spraw pod dywan - dodał.

"Czynność proceduralna"

Gościem audycji był także Marek Wróbel, który powiedział, że "jest to czynność proceduralna, która jest na rękę jednej ze stron". - Takich przypadków mamy mnóstwo w Polsce. Co więcej, jest ich więcej od czasu rozpoczęcia obecnej reformy - ocenił. Dodał, że "mamy do czynienia z nasileniem stronniczości". - Wydaje się, że sądy zorientowały się, że mogą sobie na więcej pozwolić, ponieważ reforma nie idzie tak, jak powinna - wskazał.

Odnosząc się do sądów, powiedział, że "pewna stronniczość sądów wpływa na powszechne poczucie sprawiedliwości". 


Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
23:33 debata (1).mp3 Jacek Liziniewicz o utajnieniu procesu TVN: to zapowiedź tego, jak on się skończy (Polskie Radio 24)

***

AudycjaDebata poranka

Prowadziła: Dorota Kania

Goście: Jacek Liziniewicz ("Gazeta Polska"), Marek Wróbel (Fundacja Republikańska) i Michał Piękoś ("Trybuna")

Data emisji: 26.07.2022

Godzina emisji: 08.36

jb

Zobacz także

Zobacz także