Bogdan Święczkowski nowym sędzią TK. Wojciech Biedroń: świetny wybór

2022-02-09, 10:05

Bogdan Święczkowski nowym sędzią TK. Wojciech Biedroń: świetny wybór
W ocenie Wojciecha Biedronia, mianowanie Bogdana Święczkowskiego to świetny wybór. Foto: PAP/Piotr Nowak

- Tak to jest, że Sejm wybiera sędziów TK, i bardzo dobrze, że tak się stało, to świetny wybór - komentował w Polskim Radiu 24 Wojciech Biedroń z wPolityce.pl mianowanie Bogdana Święczkowskiego na sędziego TK. - Nie ma się z czego cieszyć, nie ma specjalnie czego gratulować - ripostował Marcin Piasecki z "Rzeczpospolitej". - Zdolność koalicyjna PiS i Zjednoczonej Prawicy jest możliwa do uzyskania w tych kluczowych rzeczach, a opozycja w dalszym ciągu buksuje, nie mając pomysłu i na to, co robić i w którą stronę - stwierdził zaś Piotr Grzybowski z "Niedzieli". 

Sejm wybrał Bogdana Święczkowskiego na stanowisko sędziego Trybunału Konstytucyjnego. Za jego kandydaturą opowiedziało się 233 posłów, w tym przedstawiciele Konfederacji, przeciw było 219, a wstrzymało się dwóch. Bogdan Święczkowski od 2016 roku jest Prokuratorem Krajowym. W przeszłości m.in. pełnił funkcję podsekretarza stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości, a w latach 2006-2007 kierował Agencją Bezpieczeństwa Wewnętrznego. 

"To świetny wybór"

- Jestem zadowolony z tego wyboru - mówił w Polskim Radiu Wojciech Biedroń z portalu wPolityce.pl. - Trzeba pamiętać, że Bogdan Święczkowski to wybitny prawnik. Może się nie podobać jego sposób prowadzenia działań w Prokuraturze Krajowej, ale chciałbym tylko przypomnieć, że Prokuratura Krajowa w ciągu ostatnich lata przeszła niesamowitą metamorfozę, zaczynając się angażować w kwestie administracyjne, np. walcząc z dziwacznymi podwyżkami opłat za wywóz śmieci - to są działania, jakie podejmował Bogdan Święczkowski - przypomniał. 

- Można powiedzieć, że prokuratura wyszła z hermetycznych gmachów stricte prawnych, które zajmowały się wyłącznie ściganiem przestępczości i zaczyna wchodzić pod strzechy. Jeśli kogoś to w Polsce niepokoi, to rozumiem, że prokurator Święczkowski również zaszedł za skórę wielu politykom, w tym także politykom obecnego obozu rządzącego. Tak to jest, że Sejm wybiera sędziów TK, i bardzo dobrze, że tak się dzieje. To świetny wybór - ocenił Wojciech Biedroń. 

"Nie ma czego gratulować"

- Wybitny dorobek prawny prokuratora Święczkowskiego nie jest mi znany i sądzę, że nie jest też znany opinii publicznej, można domniemywać, że on nie istnieje - polemizował Marcin Piasecki z "Rzeczpospolitej". - Bogdan Święczkowski przez ostatnich kilkanaście lat - pamiętajmy o jego roli za pierwszych rządów PiS - pokazał się ze strony raczej funkcjonariusza partyjnego, wypełniającego zlecenia rządzących, zlecenia Zbigniewa Ziobro, jednego ze swoich najbliższych współpracowników. Nie przesadzałbym z tą wybitnością prokuratora Święczkowskiego - podkreślił publicysta. 

Gość "Debaty poranka" ocenił, że "Trybunał Konstytucyjny przestał spełniać swoją rolę jednego z najważniejszych organów konstytucyjnych państwa". - Stał się dziwnym, niezbyt ruchawym tworem, też w gruncie rzeczy odpowiadającym na potrzeby rządzących. Nie ma się z czego cieszyć, nie ma specjalnie czego gratulować. Ten nagły manewr związany z Bogdanem Święczkowskim, z opuszczeniem przez niego stanowiska prokuratorskiego, intryguje - wskazał Marcin Piasecki. 

"Jest możliwość konsolidacji sceny politycznej"

- Głosowanie nad kandydaturą Bogdana Święczkowskiego pokazuje, że w kluczowych sprawach w dalszym ciągu jest możliwość konsolidacji sceny politycznej - stwierdził Piotr Grzybowski z tygodnika "Niedziela". Wyraził nadzieję, że także w przyszłości koalicje będą formowane wokół konkretnych spraw. - Nie tylko wokół partyjnych centrów, ale także ważniejszych spraw społecznych, państwowych, narodowych. To może duże słowa w tym wypadku, bo wydaje się, że to ważna, choć techniczna zmiana - ocenił. 

- Zdolność koalicyjna PiS i Zjednoczonej Prawicy jest możliwa do uzyskania w tych kluczowych rzeczach, a opozycja w dalszym ciągu buksuje, nie mając pomysłu i na to, co robić i w którą stronę. Komentarze niektórych jej polityków są dość infantylne. Czepianie się za nogawkę polityczną Zjednoczonej Prawicy to sposób na spowolnienie działań ugrupowania rządzącego - stwierdził Piotr Grzybowski.

Posłuchaj

Piotr Grzybowski, Wojciech Biedroń i Marcin Piasecki o mianowaniu Bogdana Święczkowskiego na sędziego TK ("Debata poranka"/ PR24) 21:46
+
Dodaj do playlisty

W rozmowie więcej o sytuacji politycznej i społecznej. Zachęcamy do wysłuchania nagrania. 

Czytaj także: 

***

Audycja: "Debata poranka"

ProwadzącyEliza Olczyk

Goście: Piotr Grzybowski (tygodnik katolicki "Niedziela"), Wojciech Biedroń (wPolityce.pl), Marcin Piasecki ("Rzeczpospolita")

Data emisji: 9.02.2022

Godzina emisji: 8.35


mbl

Polecane

Wróć do strony głównej