more_horiz

Czy Europa skręca w prawo? Publicyści o wyborach na kontynencie i "wrzącym kotle" w UE

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2022 09:16
Publicysta Miłosz Lodowski, Jakub Pacan z "Tygodnika Solidarność" oraz Marek Wróbel (Fundacja Republikańska) odnieśli się na antenie Polskiego Radia 24 m.in. do tendencji zwiększania się w Europie poparcia dla konserwatywnych partii politycznych.

Marek Wróbel przypomniał, że w Szwecji władze przejmuje prawica, a być może dojdzie do tego wkrótce we Włoszech (przedwyborcze sondaże sugerują zwycięstwo centroprawicowej koalicji). - Mamy też ruchy w innych krajach, później będą wybory w Hiszpanii. (...) Widać, że publiczne opinie w Europie trochę zaczynają nie tyle przesuwać się na prawo, co w realną stronę - stwierdził. Dodał, że ma to związek z sytuacją międzynarodową. - Widać, że lewicowe rządy, lewicowe podejście w organach unijnych, na czas wojny zupełnie się nie sprawdziły - mówił.

- Skutki długofalowej polityki zapowiadają głębokie przemeblowanie polityczne w całej Unii Europejskiej, ale to nie znaczy, że to wahadło wychyla się tylko w jedną stronę - ocenił Miłosz Lodowski. Nie wykluczył, że z uwagi na sytuację ekonomiczną w Europie społeczeństwo może przeciwstawić się po prostu obozom aktualnie rządzącym w danych krajach, co może dać też władze ruchom lewicowym. Skrytykował w tym kontekście Unię Europejską, za "gwałtowne unikanie rozwiązań, które mogłyby ulżyć" jej mieszkańcom.

Posłuchaj
20:57 DebataPoranka_PR24_mp3_20220920083603.mp3 Wahadło w Europie wychyla się na prawo? Komentarze publicystów (Debata poranka/Polskie Radio 24) 

Jakub Pacan mówił, że przyglądał się temu, jak "w Unii Europejskiej wybijał wrzący kocioł". W jego opinii z początku lekceważono i odsuwano "wszystkich ludzi, którzy chcieliby normalnej Unii". - Natomiast jest tak, że ta masa krytyczna zaczyna coraz bardziej przeważać. Unijne elity to lokomotywa, która dąży do federalizacji UE, a z drugiej strony są społeczeństwa. Opinia elit i społeczeństw coraz bardziej się rozjeżdża. Ciekaw jestem, co z tego wyjdzie - stwierdził. W jego opinii naciskanie na federalizację doprowadzi do "powolnego kruszenia i rozpadu" Unii Europejskiej.

Więcej w nagraniu.

***

Audycja: "Debata Poranka"

Prowadząca: Dorota Kania

Goście: Miłosz Lodowski, Jakub Pacan, Marek Wróbel

Data emisji: 20.09.2022

Godzina: 08:37

Zobacz także

Zobacz także