more_horiz

Wspólna lista opozycji? Prof. Jabłoński: deklaracje PO mają charakter instrumentalny

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2022 08:55
- Łatwo mówić o zjednoczeniu, ale są też w opozycji argumenty przeciwko jednej liście, formułują je zarówno Kosiniak-Kamysz, jak i Hołownia, mówiąc, że czytelność ideowa jest ważniejsza, że lepiej pójść dwoma blokami, spójnymi ideowo, a nie tworzyć hybrydę, w której byliby wszyscy - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Arkadiusz Jabłoński (KUL).

We wtorek w Pałacu Prymasowskim w Warszawie odbędzie się konferencja pod hasłem "Bezpieczeństwo wschodniej flanki NATO - rola Polski", którą z okazji 25-lecia rozpoczęcia negocjacji akcesyjnych Polski do NATO organizują byli prezydenci - Aleksander Kwaśniewski i Bronisław Komorowski. W wydarzeniu - oprócz nich - mają wziąć udział liderzy opozycji.

Według nieoficjalnych zapowiedzi jednym z tematów rozmów ma być porozumienie głównych ugrupowań opozycyjnych w sprawie ewentualnego wspólnego startu w wyborach oraz przyszłego rządu. 

"Lewicowy kierunek PO"

Prof. Arkadiusz Jabłoński komentował dyskusję wokół propozycji stworzenia wspólnej listy opozycji. Zwrócił uwagę na poważne rozbieżności ideowe pomiędzy tworzącymi ją ugrupowaniami.

- Platforma Obywatelska przez pewien czas funkcjonowała, łącząc polityków o wrażliwości lewicowej z tymi o konserwatywnym podejściu. Teraz jednak Donald Tusk jasno określił lewicowy kierunek ugrupowania. Dziś deklaracje ideowe Platformy Obywatelskiej mają charakter instrumentalny (…), chce ona przyciągnąć elektorat lewicowy, który miałby stawiać na partię o większych szansach zwycięstwa - ocenił gość audycji.

Posłuchaj
08:13 PR24_mp3 2022_09_20-07-49-46.mp3 Prof. Arkadiusz Jabłoński o wspólnej liście opozycji (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24)

Czytaj więcej:

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Dorota Kania

Gość audycji: prof. Arkadiusz Jabłoński

Data emisji: 20.09.2022

Godzina emisji: 7.50

PR24/ka

Zobacz także

Zobacz także