more_horiz

Publicyści komentują spór z KE. Tomasz Sakiewicz: UE zaserwowała nam daleko idącą degrengoladę

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2022 09:24
- Do tej pory nasze negocjacje z Unią Europejską wyglądały tak, że my w wielu sprawach ustępowaliśmy w wyniku czego mamy bardzo chory wymiar sprawiedliwości - mówił w Polskim Radiu 24 Tomasz Sakiewicz, redaktor naczelny "Gazety Polskiej". Gościem audycji był także prof. Sebastian Gajewski (Centrum im. Daszyńskiego) i Agaton Koziński, publicysta.
Tomasz Sakiewicz
Tomasz SakiewiczFoto: PR24/AK

15 lipca weszła w życie zainicjowana przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja ustawy o Sądzie Najwyższym, zgodnie, z którą przestała istnieć Izba Dyscyplinarna. W jej miejsce powstała Izba Odpowiedzialności Zawodowej. Prezydent podkreślał, że jego celem jest naprawienie funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości w naszym kraju oraz "danie rządowi narzędzia" do zakończenia sporu z KE i odblokowania KPO.

Pod koniec lipca szefowa KE Ursula von der Leyen mówiła "DGP", że aby otrzymać środki z KPO, Polska musi wywiązać się ze zobowiązań podjętych w celu zreformowania systemu środków dyscyplinarnych. Przyznawała, że nowe prawo jest ważnym krokiem, jednak "nowa ustawa nie gwarantuje sędziom możliwości kwestionowania statusu innego sędziego bez ryzyka, że zostaną pociągnięci do odpowiedzialności dyscyplinarnej". Von der Leyen podkreślała, że Polska musi również w pełni zastosować się do postanowienia TSUE, co jeszcze nie nastąpiło. "W szczególności nie przywrócono do orzekania zawieszonych sędziów i nadal obowiązuje dzienna kara finansowa" - dodawała.

"Chory wymiar sprawiedliwości"

Na antenie Polskiego Radia 24 o spór z Komisją Europejską zostali zapytani goście Debaty Poranka. Jak wskazał Tomasz Sakiewicz, "do tej pory nasze negocjacje z Unią Europejską wyglądały tak, że my w wielu sprawach ustępowaliśmy w wyniku czego mamy bardzo chory wymiar sprawiedliwości".

- To, że wypuszcza się prokuratora, który wziął milion złotych łapówki za wypuszczenie mafioza, to, że ten prokurator chodzi bezkarny, to świadczy o daleko idącej degrengoladzie, która nam zaserwowała Unia Europejska - ocenił. Dodał, że "poszliśmy bardzo daleko i pytanie jak daleko jeszcze możemy pójść".

Swoim zdaniem w tej sprawie podzielili się także prof. Sebastian Gajewski (Centrum im. Daszyńskiego) i Agaton Koziński, publicysta.


Zapraszamy do wysłuchania audycji.

Posłuchaj
21:34 debata (1).mp3 Publicyści o sporze z Komisją Europejską (Polskie Radio 24)

***

Audycja: "Debata poranka"

Prowadzący: Stanisław Janecki

Goście: Tomasz Sakiewicz, redaktor naczelny "Gazety Polskiej", prof. Sebastian Gajewski (Centrum im. Daszyńskiego) i Agaton Koziński, publicysta 

Data emisji: 27.10.2022

Godzina: 8.35

jb

Zobacz także

Zobacz także