more_horiz

Wybory do Kongresu USA. Wróbel: nie ma powrotu do rzekomej prorosyjskiej polityki

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2022 09:30
- Mamy do czynienia z przedwyborczą histerią w USA. Demokraci i Republikanie oddziałują na swoje elektoraty. Nie ma powrotu do rzekomej prorosyjskiej polityki. Donald Trump jej nie prowadził, wręcz dociskał Rosjan. Jest też gra na frustracjach związanych z sytuacją gospodarczą. To przedwyborczy teatr - mówił w Polskim Radiu 24 Marek Wróbel (Fundacja Republikańska). Gośćmi byli też Adam Borowski ("Gazeta Polska") i Marcin Piasecki ("Rzeczpospolita")

8 listopada odbędą się wybory do Kongresu USA, w których stawką jest większość w Senacie i Izbie Reprezentantów. Obecnie rządzą w nich Demokraci, ale Republikanie mają nadzieję na zmianę układu sił. 

Zdaniem Marcina Piaseckiego mamy do czynienia z niejasną sytuacją. - Nie wiemy, kto wygra i jak będzie się kształtował układ władzy w USA. Może to mieć poważne konsekwencje dla naszej części świata. To Demokraci i administracja Joe Bidena jest zdecydowana w kwestii wsparcia dla Ukrainy i twardego kursu wobec Rosji. Po wyborach Republikanie nie zyskają władzy, ale układ władzy się skomplikuje, co może mieć wpływ na nasz region świata. Niestety, z perspektywy wyborców w USA Ukraina i Polska są daleko. Na miejscu liczą się kwestie gospodarki i inflacji. Pod tym kątem większość wyborców będzie oceniała rządzącą administrację - powiedział publicysta. 

Adam Borowski przyznał, że czuje się rozdarty w tej kwestii. - Sercem jestem za Republikanami. Jednak fakty są takie, że to kongresmeni tej partii opóźniali działania pomocowe Joe Bidena dla Ukrainy. Z perspektywy USA nie chodzi o Polskę i Ukrainę, ale o Rosję. USA mają szansę na trwałe wyeliminować Rosję jako globalnego gracza - tłumaczył. 

Natomiast Marek Wróbel podkreślił, że nie należy się obawiać ewentualnej zmiany układu sił w USA. - Mamy do czynienia z przedwyborczą histerią. Demokraci i Republikanie oddziałują na swoje elektoraty. Nie ma powrotu do rzekomej prorosyjskiej polityki. Donald Trump jej nie prowadził, dociskał Rosjan. Jest też gra na frustracjach związanych z sytuacją gospodarczą. To przedwyborczy teatr - stwierdził Wróbel. 

Posłuchaj
22:39 PR24 2022_11_04-08-35-46.mp3 Marcin Piasecki, Adam Borowski i Marek Wróbel gośćmi Adriana Klarenbacha (Debata poranka)

Wybory odbywające się w środku kadencji prezydenckiej określane są w USA mianem "midterm elections". Amerykanie będą głosowali m.in. na kandydatów do Kongresu USA, gubernatorów i przedstawicieli władz lokalnych. Niezależnie od tego wyborcy w 37 stanach zadecydują o losach 132 ogólnokrajowych inicjatyw wyborczych.

* * *

Audycja: Debata poranka
Prowadzi: Adrian Klarenbach
Goście: Marcin Piasecki ("Rzeczpospolita"), Adam Borowski ("Gazeta Polska"), Marek Wróbel (Fundacja Republikańska)
Data emisji: 4.11.2022
Godzina emisji: 8.35

PR24/kor

Zobacz także

Zobacz także