300 osób rocznie ginie w wypadkach na przejazdach kolejowych
Wydawać by się mogło, że w XXI wieku, gdy postęp technologiczny osiągnął zawrotny poziom, wypadki na przejazdach kolejowych odeszły do lamusa. Mimo coraz większej liczny zmodernizowanych przejazdów, co roku 300 osób ginie w zderzeniach z pociągami. Temat wypadków na przejazdach kolejowych był omawiany w Magazynie Motoryzacyjnym.
2017-06-03, 16:00
Posłuchaj
98 proc. kolizji to wynik ignorowania znaków drogowych. Marcin Krusiński z PKP TLK potwierdza, że kierowcy nie zwracają uwagi na znaki dotyczące przejazdów kolejowych. – Kierowcy lekceważą znaki STOP, sygnalizację świetlną, a nawet opuszczone zapory. W momencie, gdy brakuje głosu rozsądku, to dochodzi do wypadku. Liczba wypadków na przejazdach spada, ale dążymy do tego, by je wyeliminować – mówił gość Polskiego Radia 24.
Z kolei Jakub Majewski z Fundacji Prokolej zauważał, że często ignorujemy czerwone światło z powodu pośpiechu. – To zaskakujące jak dużo jest sytuacji niebezpiecznych, gdy jako maszynista prowadzi się pociąg. Mnóstwo jest brawury na przejazdach. Gdyby kierowcy zobaczyli jak to wygląda z drugiej strony, to inaczej by do tego podchodzili – powiedział prezes.
Kierowcy narzekają na brak widoczności na przejazdach. W Polsce jest 12 700 przejazdów kolejowo-drogowych.
Więcej w całej audycji.
REKLAMA
Gospodarzem audycji był Mariusz Gzyl.
Polskie Radio 24/kk
_____________________
Magazyn Motoryzacyjny Polskiego Radia 24
REKLAMA
Data emisji: 03.06.2017
Godzina emisji: 15:30
REKLAMA