more_horiz

Wojciech Fortuna: w skokach też potrzebne jest szczęście

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2022 21:40
- Chodzi o to, żeby fortuna sprzyjała. Trzeba jednak coś umieć, przygotować się. Trening to ciężka harówka przez cały rok. Trenowałem, bo czułem, że można dojść do dobrego wyniku - mówił na antenie Polskiego Radia 24  Wojciech Fortuna, który 11 lutego obchodził 50-lecie zdobycia złotego medalu Igrzysk Olimpijskich.
Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie. Wojciech Fortuna podczas spotkania z okazji 50. rocznicy zdobycia złotego medalu na Igrzyskach Olimpijskich w Sapporo w 1972 roku
Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie. Wojciech Fortuna podczas spotkania z okazji 50. rocznicy zdobycia złotego medalu na Igrzyskach Olimpijskich w Sapporo w 1972 roku Foto: PAP/Piotr Nowak

Polskie Radio jest Oficjalnym Nadawcą Radiowym z Zimowych Igrzysk Olimpijskich Beijing 2022. W Pekinie są nasi sprawozdawcy, których relacji będzie można słuchać na antenach Polskiego Radia, a także w specjalnym serwisie.

Zimowe Igrzyska Olimpijskie Pekin 2022 >>> pekin2022.polskieradio24.pl

Wojciech Fortuna po złoty medal igrzysk olimpijskich w Sapporo sięgnął 11 lutego 1972 roku. Polak pokonał wówczas m.in. faworyta gospodarzy Yukiyę Kasayę, który wówczas triumfował na skoczni K-70. Wraz z olimpijskim złotem Fortunie w udziale przypadł również tytuł mistrza świata, przyznawany automatycznie dla złotego medalisty igrzysk.

O zwycięstwie Polaka przesądził kapitalny skok w pierwszej serii - Fortuna poszybował na odległość 111 metrów, zdobywając rekordową wówczas notę punktową (130,4). Powtórki tego skoku emitowano w japońskiej telewizji ok. 85 razy, a także wielokrotnie w telewizjach z całego świata.

Pierwszy polski mistrz zimowych igrzysk przyznał, że w skokach prawie wszystko się zmieniło. - Inne są skocznie, profile, prędkości. Przy 100-metrowym soku na progu miałem 101 km/godz. Teraz przy skoku 140 metrów wystarczy 88 km/godz. To duża różnica. Zawodnik czuje się bezpieczniej, w powietrzu ma mniejszą prędkość, niżej leci. Do tego ma na głowie kask. Gdy się przewracałem, to zwykle budziłem się nie w swoim pokoju, czyli w szpitalu. Lżejsze i szersze są narty. Kiedyś kombinezony pomagały w skokach, działały jak lotnia, niosły - powiedział Wojciech Fortuna. 

Dodał, że w skokach narciarskich zawsze należało odbić się na progu w odpowiednim momencie i pod odpowiednim kątem. - Pod tym względem nic się nie zmieniło, bo praw fizyki nie da się zmienić  - tłumaczył Fortuna. Jego zdaniem w skokach potrzebne jest też szczęście. - Chodzi o to, żeby fortuna sprzyjała. Trzeba jednak coś umieć, przygotować się.  Trening to ciężka harówka przez cały rok. Trenowałem, bo czułem, że można dojść do dobrego wyniku - zapewnił Wojciech Fortuna. 

Posłuchaj

19:59 PR24 2022_02_11-20-06-11.mp3 Wojciech Fortuna o skokach narciarskich (Magazyn sportowy)

W sobotnim konkursie na dużej skoczni zimowych igrzysk w Pekinie polscy skoczkowie znów powalczą o medale. Do konkursu zakwalifikowało się czterech Polaków: Kamil Stoch, Dawid KubackiPiotr Żyła i Paweł Wąsek. Najlepiej podczas kwalifikacji wypadł Stoch, który zajął 8. lokatę. Kamil Stoch powalczy o trzeci z rzędu złoty medal olimpijski na takim obiekcie.


Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: "Magazyn sportowy"

Prowadzący: Tomasz Kowalczyk

Data emisji: 11.02.2022

Godzina emisji: 20.06

PR24

Zobacz więcej na temat: Skoki narciarskie

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem