Świat w Południe: Niemcy chcą walczyć z ISIS
Niemcy chcą zaangażować się w konflikt w Syrii. O wysłaniu kontyngentu zadecydował już rząd Angeli Merkel. Warunkiem przystąpienia Berlina do koalicji przeciwko Państwu Islamskiemu jest jeszcze zgoda Bundestagu.
2015-12-02, 13:43
Posłuchaj
Berlin na Bliski Wschód ma skierować samoloty rozpoznawcze „Tornado”, fregatę i do 1200 żołnierzy. Jak oceniała w Polskim Radiu 24 Justyna Gotkowska z Ośrodka Studiów Wschodnich, na decyzję niemieckiego rządu mogło mieć wpływ zaangażowanie innych państw europejskich w walkę z ISIS.
– Niemcy wzięły to pod uwagę. W środę w Wielkiej Brytanii parlament ma głosować nad rozpoczęciem bombardowań w Syrii, a Francja na Bliskim Wschodzie już angażuje się w bardzo dużym stopniu – wskazywała ekspertka.
– Jeżeli kolejne państwo Zachodu miałoby się zaangażować w konflikt w Syrii, Niemcy nie są złym kandydatem. Berlin wykazuje dość merytoryczne podejście do spraw bliskowschodnich – podkreślała z kolei Agnieszka Bryc z Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu. – Niemcy mają bardzo dobre relacje z Izraelem. Poprawne stosunki łączą także Berlin i Teheran. To są ważni gracze w walce z ISIS – dodała ekspertka.
Głosowanie w Bundestagu, dotyczące udziału niemieckiej armii w operacji antyterrorystycznej w Syrii, może odbyć się już w piątek.
Więcej komentarzy w całej rozmowie.
Polskie Radio 24/mp