more_horiz

Reperkusje ataku na Skripala. „Rosja dąży do eskalacji konfliktu”

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2018 10:11
Premier Wielkiej Brytanii Theresa May zapowiedziała, że wraz z sojusznikami rozważy w najbliższych dniach podjęcie kolejnych kroków wobec Rosji. Wcześniejsze rosyjskie MSZ zapowiedziało, że wydali z kraju 23 brytyjskich dyplomatów. O reperkusjach międzynarodowych ataku na byłego rosyjskiego szpiega i jego córkę mówili w audycji 7 Dni Wschód dr Malina Kaszuba z Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach i Maciej Zaniewicz z portalu eastbook.eu.
Audio
  • 18.03.2018 dr Malina Kaszuba i Maciej Zaniewicz o ataku na Skripala
Brytyjski ambasador w Rosji Laurie Bristow opuszcza Ministerstwo Spraw Zagranicznych Rosji, Moskwa 17.03.2018
Brytyjski ambasador w Rosji Laurie Bristow opuszcza Ministerstwo Spraw Zagranicznych Rosji, Moskwa 17.03.2018Foto: PAP/EPA/STRINGER

Od kilku dni władze Rosji podważają wiarygodność słów brytyjskiej premier Theresy May. Rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa powiedziała, że „antyrosyjska kampania Wielkiej Brytanii jest częścią ogromnego spektaklu, strasznego show, które w rzeczywistości destabilizuje sytuację międzynarodową”.

Według Maliny Kaszuby Rosjanie od kilkunastu lat postrzegają Zachód jako swojego wroga. - Od momentu, gdy Władimirowi Putinowi nie udało się ułożyć takich relacji z Zachodem, które pozwoliłyby Rosji na odbudowę mocarstwowej pozycji, możemy obserwować określanie Zachodu jako wroga. W obliczu oskarżeń kierowanych z Wielkiej Brytanii w kierunku Moskwy trudno się dziwić, że reakcja rosyjska jest tak agresywna. Chodzi o to, by opinia publiczna otrzymała sygnał, że kraj jest znowu atakowany przez Zachód. Chodzi o to, by próbować odsunąć wszelkie podejrzenia od udziału Rosji w próbie zabójstwa Skripala  – mówiła ekspertka.

Zdaniem Macieja Zaniewicza Rosja dąży do eskalacji konfliktu z Wielką Brytanią. – Wydalenie brytyjskich dyplomatów i zamknięcie British Council to nie jest symetryczna odpowiedź, co oznacza, że Wielka Brytania będzie musiała zareagować. O tym, że Rosja gra na eskalację świadczy tez wypowiedź rzeczniczki rosyjskiego MSZ. Możemy oczekiwać, że w najbliższym czasie będą kolejne odpowiedzi strony brytyjskiej. Można na przykład oczekiwać reakcji co do rosyjskich aktywów w Wielkiej Brytanii – powiedział gość Polskiego Radia 24.

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem programu był Bogumił Husejnow.

Polskie Radio 24/PAP/IAR

7 dni: Wschód w Polskie Radio 24 - wszystkie audycje

____________________ 

Data emisji: 18.03.2018

Godzina emisji: 09:15


Zobacz także

Zobacz także