Dzień pamięci ludobójstwa na Wołyniu. Prezydent podpisał ustawę
Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o ustanowieniu 11 lipca Narodowym Dniem Pamięci o Polakach - Ofiarach Ludobójstwa dokonanego przez OUN i UPA na ziemiach wschodnich II Rzeczypospolitej Polskiej - poinformowała Kancelaria Prezydenta.
2025-07-02, 17:00
Andrzej Duda podpisał ustawę. Chodzi o ofiary rzezi wołyńskiej
Celem ustawy jest ustanowienie nowego święta państwowego - Narodowego Dnia Pamięci o Polakach - Ofiarach Ludobójstwa dokonanego przez Organizację Ukraińskich Nacjonalistów (OUN) i Ukraińską Powstańczą Armię (UPA) na ziemiach wschodnich II Rzeczypospolitej Polskiej, obchodzonego w dniu 11 lipca.
W ustawie przypomniano, że "w latach 1939-1946 nacjonaliści ukraińscy z Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów (OUN), Ukraińskiej Powstańczej Armii (UPA) oraz innych ukraińskich formacji nacjonalistycznych działających na ziemiach Kresów Wschodnich II Rzeczypospolitej Polskiej (województwa wołyńskie, tarnopolskie, stanisławowskie, lwowskie, poleskie) oraz obecnych województw lubelskiego i podkarpackiego dokonali na ludności polskiej zbrodni ludobójstwa".
"Zamordowali ponad sto tysięcy Polaków, głównie mieszkańców wsi, zniszczyli ich mienie i doprowadzili do uchodźstwa z Kresów Wschodnich II Rzeczypospolitej setek tysięcy Polaków. Apogeum tej zbrodni przypada na lipiec 1943 r., a symboliczną datą hekatomby Polaków z rąk ukraińskich nacjonalistów jest dzień 11 lipca 1943 r., kiedy Polacy byli mordowani w około stu miejscowościach" - głosi ustawa.
W ustawie czytamy także, że "męczeńska śmierć z powodu przynależności do narodu polskiego zasługuje na pamięć w formie dnia wyróżnianego corocznie przez państwo polskie, w którym ofiarom będzie oddawany hołd".
REKLAMA
"Krwawa niedziela" na Wołyniu
11 lipca to rocznica "krwawej niedzieli" na Wołyniu. Tego dnia w 1943 roku Organizacja Ukraińskich Nacjonalistów i Ukraińska Powstańcza Armia zamordowały tam kilka tysięcy osób. Było to apogeum zbrodni popełnianych od lutego 1943 roku do wiosny 1945 roku , które przeszły do historii jako "rzeź wołyńska". Dzień ten określa się mianem "krwawej niedzieli".
Według szacunków Instytutu Pamięci Narodowej w latach 1943-1945 na Wołyniu, w Galicji Wschodniej i na Lubelszczyźnie z rąk ukraińskich nacjonalistów zginęło około 100 tysięcy obywateli II Rzeczpospolitej.
- Ekshumacje w Puźnikach. Odnaleźli szczątki 30 osób
- Paweł Kowal o ekshumacjach na Wołyniu: to nie są tajemnice, ale nie chcemy tym epatować
Źródła: PAP/Polskie Radio/pb
REKLAMA
REKLAMA