more_horiz

Jak w naszym kraju wygląda edukacja dzieci ukraińsko i rosyjskojęzycznych?

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2018 09:53
W poniedziałek 3 września rozpoczęcie nowego roku szkolnego. Przy tej okazji przyjrzeliśmy się temu, gdzie w Polsce uczą się dzieci ukraińsko i rosyjskojęzycznych imigrantów, a także jak wygląda ich edukacja. Ponadto zaproszeni goście odnieśli się również do akcji Fundacji „Pomoc Polakom na Wschodzie”, która apeluje o to, aby dbać o rodzimy język.
Audio
  • 02.09.18 Oleksandr Pustowyj: „Skala zainteresowania młodych Ukraińców nauką ojczystego języka nie jest w Warszawie zbyt duża (…)”.
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: PAP/Rafał Guz

Jednym z miejsc, gdzie dzieci, które przybyły do Polski m.in. z Białorusi lub Ukrainy, mogą otrzymać wsparcie w nauce jest warszawki Klub Zawarka. To tam organizowane są zajęcia dla najmłodszych w wieku przedszkolnym i szkolnym, konsultacje indywidualne, pomoc w odrabianiu lekcji oraz świetlica, a także poradnictwo dla ich rodziców z zakresu prawa pracy, przedsiębiorczości, a także specyfiki wychowania dzieci dwujęzycznych.

– Początkowo, razem z koleżankami i kolegami rosyjskojęzycznymi, którzy mieszkają w Warszawie, założyliśmy ten klub po to, by dla własnych dzieci zorganizować zajęcia języka rosyjskiego dla własnych dzieci. W związku z tym, że chodzą one do polskich szkół, to zdarza się, że mają problemy z mówieniem lub pisaniem po rosyjsku – powiedziała Maria Charmast.

Oleksandr Pustowyj, dyrektor sobotniej ukraińskiej szkoły na warszawskiej Woli, podkreślił, że powstała przed dwoma laty placówka jest odpowiedzią na edukacyjne zapotrzebowanie obywateli Ukrainy mieszkających w stolicy Polski.

– Mamy dwie klasy i pełne wyposażenie, z którego możemy korzystać w sposób nieodpłatny. W całej Polsce jest ok. 90 ośrodków edukacyjnych, do których mogą uczęszczać obywatele Ukrainy. Niestety niezbyt chętnie z takiej możliwości korzystają. Obecnie w Łodzi, Poznaniu i we Wrocławiu powstają placówki specjalnie dedykowane dla młodych Ukraińców - dodał   

Szerzej na temat działalności Klubu Zawarka mówiła także Polina Chinimczuk.

Audycję „7 Dni Wschód” prowadził Piotr Pogorzelski.

Polskie Radio 24/db

------------------------

Data emisji: 02.09.18

Godzina emisji: 08.06

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem