Obwód kaliningradzki. "Ta społeczność ma świadomość swojej odmienności"
- Mamy do czynienia ze społecznością, która ma świadomość swojej wyjątkowości, odmienności. Ale kwestie tożsamościowe są związane także z polityką historyczną - powiedział w Polskim Radiu 24 Szymon Kardaś z Ośrodka Studiów Wschodnich o mieszkańcach Kaliningradu. Gościem audycji była także Iwona Wiśniewska, również z OSW.
2019-11-14, 22:00
Posłuchaj
Goście PR24 są współautorami raportu "Twierdza Kaliningrad. Coraz bliżej Moskwy". Iwona Wiśniewska zwróciła uwagę na pewną specyfikę tej części Rosji. - Osoby, które tam mieszkają, częściej wyjeżdżają za granicę niż średnio obywatele Rosji. W związku z tym mają możliwość porównywania swojej sytuacji do sytuacji sąsiadów. W 2010 roku przez obwód kaliningradzki przeszła fala protestów. Przychodziło na nie po 10 tysięcy osób, co było ewenementem, jeśli chodzi o Rosję. Obecnie protesty również się odbywają, jednak przychodzi na nie po kilkaset osób. Są to protesty głównie na tle ekonomiczno-społecznym - podkreśliła Wiśniewska.
Szymon Kardaś stwierdził, że dla tej części Rosji "ważny jest element tożsamościowy". - Badania opinii publicznej przeprowadzane wśród mieszkańców obwodu kaliningradzkiego pokazują, że podstawowa identyfikacja tożsamościowa ma charakter lokalny. Większość mieszkańców obwodu deklaruje się jako Kaliningradczycy. Mamy do czynienia ze społecznością, która ma świadomość swojej wyjątkowości, odmienności - zaznaczył gość PR24.
Więcej w nagraniu.
Rozmawiał Piotr Pogorzelski.
REKLAMA
Polskie Radio 24
------------------
Data emisji: 14.11.2019
Godzina emisji: 20.33
REKLAMA
Polecane
REKLAMA