Nowy portal z okazji 80. rocznicy zbrodni katyńskiej. "Pozwala poznać sylwetki ofiar"
Podczas konferencji "Katyń Pro Memoria" zainaugurowano interaktywny portal internetowy o takiej samej nazwie, poświęcony Polskiemu Cmentarzowi Wojennemu w Katyniu. - Znajdują się tam wszelkie najważniejsze informacje poświęcone samej zbrodni katyńskiej - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Maciej Wyrwa z Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia.
2020-03-05, 21:00
Posłuchaj
80 lat temu radzieckie władze podjęły decyzję o zamordowaniu niemal 22 tys. obywateli Polski. Wśród nich prawie połowę stanowili wojskowi i policjanci. Z tej okazji w czwartek w Warszawie odbyła się konferencja "Katyń Pro Memoria". Została ona zorganizowana przez Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia wraz z Federacją Rodzin Katyńskich pod honorowym patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Powiązany Artykuł
"Prawda fundamentem wolnej Rzeczypospolitej". Prezydent planuje na Ukrainie uczcić ofiary zbrodni katyńskiej
Otwierając konferencję minister kultury Piotr Gliński zwrócił uwagę na niebezpieczne tendencje we współczesnej Rosji, związane ze zbrodnią katyńską. - Związek Sowiecki przez 50 lat okłamywał opinię publiczną co do sprawstwa tej masakry. Przyznał się do zbrodni na niespełna dwa lata przed swoim upadkiem. Z kolei Federacja Rosyjska, a więc następca prawny i niestety w coraz większym stopniu ideowy kontynuator tego totalitarnego państwa nie zdecydowała się na wskazanie i choćby symboliczne ukaranie osób odpowiedzialnych za zbrodnię katyńską - mówił szef resortu kultury.
"Przygotowaliśmy krótkie biogramy ofiar"
W czasie tej konferencji został zainaugurowany interaktywny portal internetowy "Katyń Pro Memoria", poświęcony Polskiemu Cmentarzowi Wojennemu w Katyniu.
>>>[CZYTAJ TAKŻE] Piotr Gliński: Rosja nadal utajnia nazwiska sprawców zbrodni katyńskiej
REKLAMA
- Przede wszystkim znajdują się tam wszelkie najważniejsze informacje poświęcone samej zbrodni katyńskiej. Możemy tam odbyć wirtualny spacer po Polskim Cmentarzu Wojennym w Katyniu, poznać sylwetki zamordowanych osób, a także posłuchać fragmentów pamiętników i listów, czytanych przez znanych aktorów, m.in. Jana Englerta, Piotra Fronczewskiego, Andrzeja Chyrę czy Rafała Zawieruchę. Ponadto na portalu możemy obejrzeć krótkie filmy, które pokazują, jak naprawdę wygląda katyński cmentarz - wymieniał dr Maciej Wyrwa z Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia.
Jak dodał gość Polskiego Radia 24, portal jest związany z kampanią społeczną, w ramach której na stornie internetowej katynpromemoria.pl zostanie uruchomiona aplikacja "Katyń Pro Memoria. Zapal światło pamięci". Umożliwia ona oddanie symbolicznego hołdu 4415 ofiarom Zbrodni Katyńskiej. - Każdego zamordowanego chcemy uczcić indywidualnie. Dlatego przygotowaliśmy krótkie biogramy ofiar, oparte głównie na pracy działaczy moskiewskiego Stowarzyszenia Memoriał i księgi, którą tam wydano - podkreślił.
"Są zatwardziałymi, nie rokującymi poprawy wrogami"
Dr Maciej Wyrwa przypomniał także historię Zbrodni Katyńskiej. Opowiedział pokrótce o jej przebiegu i milczeniu o tym fakcie przez ZSRR. Próbował też odpowiedzieć na pytanie, czy na podstawie wiedzy historycznej możemy określić, jakie były motywy tej zbrodni.
REKLAMA
Powiązany Artykuł
Zbrodnia katyńska - na rozkaz Stalina
- Historycy w dalszym ciągu o to się spierają. Wydaje mi się, że sentencja, która uzasadnia tę zbrodnię, zawarta jest już w propozycji wymordowania polskich więźniów i jeńców trzech obozów. A jest nią to, że wszyscy oni są zatwardziałymi, nie rokującymi poprawy wrogami władzy sowieckiej. Dla systemu totalitarnego to wystarczyło, by skazać ich na śmierć - powiedział gość Polskiego Radia 24.
Jego zdaniem nie ma mowy o czymś takim, jak zemsta Józefa Stalina za wojnę polsko-bolszewicką w 1920 r. - Nie odnajdujemy żadnych dokumentów, w których byłaby chociaż wzmianka na ten temat - podkreślił dr Maciej Wyrwa.
Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.
* * *
Audycja: 7 Dni: Wschód
REKLAMA
Prowadzi: Piotr Pogorzelski
Goście: dr Maciej Wyrwa (Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia)
Data emisji: 05.03.2020
Godzina emisji: 20.33
REKLAMA
PR24/bb
Polecane
REKLAMA