more_horiz

"Kontakty Białorusi z USA intensyfikują się". Aleś Zarembiuk o wizycie Pompeo w Mińsku

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2020 21:05
- To była bardzo ważna wizyta. Stany Zjednoczone pokazują, że są gotowe walczyć z Rosją o białoruską niepodległość - powiedział w Polskim Radiu 24 Aleś Zarembiuk z Białoruskiego Domu w Warszawie.
Audio
Prezydent Białorusi Aleksander Łukaszenka i Sekretarz Stanu USA Mike Pompeo
Prezydent Białorusi Aleksander Łukaszenka i Sekretarz Stanu USA Mike PompeoFoto: NIKOLAI PETROV / BELTA / POOL

Tematem rozmowy była wizyta amerykańskiego sekretarza stanu Mike'a Pompeo w Mińsku. - Kontakty Białorusi z Waszyngtonem intensyfikują się. To była bardzo ważna wizyta, której nie było na taką skalę od 1994 r. Od 2008 r. do 2015 r. nie było żadnych większych kontaktów USA z Białorusią, a w poprzednim roku przyjechał tam John Bolton. To była wizyta dużej rangi, a teraz przyjechał tam Mike Pompeo i było to bardzo pozytywne spotkanie z Aleksandrem Łukaszenką - zwrócił uwagę.

Walka o niepodległość

PAP Pompeo 1200.jpg
Wizyta Pompeo na Białorusi. Ekspert: Rosja zawęża pole działania Łukaszence

- Stany Zjednoczone tą wizytą pokazują, że są gotowi walczyć z Rosją o białoruską niepodległość. Pompeo zaznaczył, że Ameryka to nr 1 w świecie, który posiada ropę naftową i jest w stanie zabezpieczyć Białoruś. Przez aneksję Krymu przez Rosję Amerykanie stwierdzili, że będą wspierać dążenia Białorusi o usamodzielnienie się od Rosji - przyznał rozmówca.

- Rozmowy o przywróceniu ambasady USA w Mińsku odbyły się już kilka lat temu, ale ciągnie się to przez różne procedury biurokratyczne, ale faktyczna zmiana stosunku Stanów Zjednoczonych do Białorusi rozpoczęła się od aneksji Krymu - dodał.

Jego zdaniem "USA po każdym sfałszowanych wyborach wprowadzały sankcję, choć wspierały równocześnie demokrację i społeczeństwo obywatelskie na Białorusi. USA przyjęły też coś takiego jak akt o demokracji na Białorusi. Przez to, że nie było pracującej ambasady, Białorusini musieli jeździć po wizę do albo do Wilna, albo do Warszawy albo do Kijowa".

"Wiemy kto będzie prezydentem"

mid-epa08184316 kopia 1200.jpg
"Na płaszczyźnie politycznej Rosja może czuć się zaniepokojona". Ekspert o wizycie Pompeo na Białorusi

- Spotkanie Łukaszenki z Putinem, które odbędzie się niedługo to kluczowa sprawa dla białoruskiej gospodarki. Łukaszenka przyjął pozytywnie zainteresowanie USA Białorusią, ale uważam, że będzie próbował wykorzystać te zainteresowanie w swojej rozgrywce z Kremlem. Żadna ropa nie będzie tańsza niż ta, którą Białoruś kupuje od Rosji, chyba że Amerykanie do niej dopłacą - zaznaczył Aleś Zarembiuk.

- Rosja będzie w dalszym ciągu namawiała Białoruś do pogłębionej integracji. Łukaszenka będzie natomiast nadal próbował unikać rozmów o niepodległości. To są jednak tylko deklaracje. Spodziewałbym się tylko, że Łukaszenka może się na coś zgodzić, bo wie że potrzebuje tej ropy naftowej w dobrej cenie, gdyż od tego zależy białoruska gospodarka. Latem mogą odbyć się kolejne wybory prezydenckie i wiemy kto będzie prezydentem, stąd Łukaszenka musi mieć wsparcie społeczeństwa i boi się ewentualnych protestów - podsumował. 

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

* * *

Audycja: "7 Dni: Wschód"
Prowadzi: Piotr Pogorzelski
Gość: Aleś Zarembiuk (Białoruski Dom w Warszawie)
Data emisji: 06.02.2020
Godzina emisji: 20.33

PR24/pkr

Zobacz także

Zobacz także