Prezydent Duda: uważamy za swój obowiązek nieść światu świadectwo o Holokauście
„Nasza wspólna obecność w tym miejscu jest znakiem i dowodem zwycięstwa życia nad śmiercią, zwycięstwa pamięci nad kłamstwem i zapomnieniem” - powiedział w czwartek prezydent Andrzej Duda, który wraz z prezydentem Izraela Reuvenem Riwlinem wziął udział w Marszu Żywych w Oświęcimiu. O Marszu Żywych mówili w audycji Debata Dnia Jarosław Włodarczyk (Press Club Polska) i Karol Gac (portal Dorzeczy.pl).
2018-04-12, 18:00
Posłuchaj
Zdaniem Jarosława Włodarczyka Holokaust dla Żydów jest wyjątkowy, ponieważ to był plan eksterminacji całego narodu. - Problemem jest to, że my Polacy nie rozumiemy żydowskiego stosunku do Holokaustu. Polacy i Żydzi mają do odrobienia wielką lekcję zrozumienia drugiej strony. Polacy nie uświadamiają sobie, że w czasie II wojnie światowej za bycie Żydem była kara śmierci. Natomiast w Izraelu nie wiedzą, że w Polsce za ratowanie Żydów groziła kara śmierci. Ważne jest to, żebyśmy próbowali patrzeć oczami drugiej strony. Nigdy nie stanęliśmy w prawdzie, by powiedzieć, że byli źli i dobrzy Polacy – mówił gość Polskiego Radia 24.
Według Karola Gaca w czasie wojny byli Polacy bohaterscy, ale i kanalie. - Niemcy są odpowiedzialni za przeprowadzenie Holokaustu, a Polacy, którzy wydawali Żydów to był margines. Mam wrażenie, że są środowiska, które epatowały marginesem. Pomimo tragizmu Holokaustu, wydaje mi się, że państwo Izrael wykorzystuje Holokaust do spraw politycznych. Pamiętajmy, że problem antysemityzmu w Polsce jest wydumany, nawet jeśli popatrzymy na czyny w innych państwach europejskich. Są pewne grupy w Polsce, które tym domniemanym antysemityzmem grają – przekonywał dziennikarz.
Więcej w całej audycji.
REKLAMA
Gospodarzem programu był Krzysztof Świątek.
Polskie Radio 24/PAP/IAR
__________________
Debata Dnia w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje
REKLAMA
Data emisji: 12.04.2018
Godzina emisji: 17:10
REKLAMA