Czy Donald Tusk szkodzi porozumieniu z Komisją Europejską?
Polska jest gotowa do dalszych rozmów z KE ws. reform sądowych, ale nie pod presją czasu - takie stanowisko przedstawił w Luksemburgu wiceminister spraw zagranicznych Konrad Szymański po zakończeniu unijnej narady poświęconej sytuacji w Polsce. O sporze wokół praworządności mówili w audycji Debata Dnia Magdalena Piejko (TV Republika) i Zbigniew Parafianowicz (Dziennik Gazeta Prawna).
2018-04-17, 18:00
Posłuchaj
Podczas spotkania wiceprzewodniczący KE Frans Timmermans powtórzył, że zmiany w ustawach sądowych wychodzą naprzeciw oczekiwaniom Brukseli, ale nie spełniają wszystkich postulatów. Wyraził nadzieję, że do połowy maja sprawa zostanie rozwiązana.
Tymczasem według portalu RMF24.pl "Donald Tusk rozpowiada po Brukseli, że PiS go aresztuje i jego syna także". Kolejny z anonimowych rozmówców portalu ma twierdzić, że "nie ma z jego strony wsparcia, ale też niespecjalnie przeszkadza".
Według Magdaleny Piejko "Donald Tusk jest przeciwnikiem sprawy polskiej w UE". – Na poletku polskim wyolbrzymiajmy rolę, którą pełni w UE Donald Tusk. Musi on sobie zadać pytanie czy ma szanse zaistnieć jeszcze polskiej polityce. Wiemy jak wobec Polski Tusk zachowywał się do tej pory. Donald Tusk nie wybił się na samodzielność, nigdy nie usłyszeliśmy jego własnego zdania, zawsze było ono tożsame zdanie z kanclerz Merkel – powiedziała publicystka.
Zdaniem Zbigniewa Parafianowicza Donald Tusk nie zagraża porozumieniu z KE – Mówienie przez Donalda Tuska, że grozi mu aresztowanie to element budowania wizerunku. Nie możemy jednak wykluczyć, że grozi mu areszt. Jednak demonizowanie roli Tuska w porozumieniu Polski z UE jest nieuzasadnione. On nie ma środków, by ewentualne porozumienie zablokować. Pozycjonowanie Tuska w roli zdrajcy jest nieprawdą, takie przedstawianie go to zręczny marketing polityczny – mówił gość Polskiego Radia 24.
REKLAMA
W ocenie Magdaleny Piejko procedura praworządności to element walki politycznej. – Problem praworządności miał być przełomowy w skali UE, a okazje się, że w ciągu kilku miesięcy urzędnicy unijni zmieniają retorykę i mówią, że sprawę da się załatwić za miesiąc – przekonywała komentatorka.
Według Zbigniewa Parafianowicza widać, że w UE zebrały się państwa, które porozumienia chcą. - W skali geopolityki UE, spowodowanie sytuacji, w której państwa na Radzie UE głosują przeciwko sobie jest tak naprawdę rozpadem Unii, którym nikt nie jest zainteresowany. W negocjacjach KE-Warszawa kluczową rolę odgrywają konkretne ustępstwa legislacyjne. To taktyka Orbana, czyli wywindowanie stanowiska i wycofanie się z 80 proc. tego, czego oczekuje Komisja, by zachować kluczowy element – wskazywał dziennikarz.
Więcej w całej audycji.
Gospodarzem programu był Piotr Wąż.
REKLAMA
Polskie Radio 24/PAP/IAR
____________________
Debata Dnia w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje
Data emisji: 17.04.2018
Godzina emisji: 17:08
REKLAMA
REKLAMA